سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 22 اسفند 1397  ::  22:53   

در گفت و گو با کردپرس عنوان شد:

عفونت تنفسی عامل احتمالی مسمومیت در قروه

سرویس کردستان- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان احتمال داد که عامل مسمومیت در قروه می تواند به دلیل عفونت تنفسی و تغییرات آب و هوایی باشد و همچنین رعایت نکات بهداشتی مسئله ای بود که بر آن تأکید شد.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، شامگاه چهارشنبه در جریان نشست بررسی علت مسمومیت تعدادی از شهروندان قروه و سریش آباد با حضور تیم کارشناسی اعزامی از وزارت بهداشت و درمان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: در دو روز گذشته تعداد مراجعینی با حالت تهوع و استفراغ به مراکز بهداشتی و درمانی در سریش آباد و بیمارستان قروه به نسبت بالا بود و به همین دلیل به خاطر بررسی بیشتر تیم هایی از استان و از وزارتخانه اعزام شدند.

به گفته فرزام بیدارپور بیشتر افراد مبتلا عمدتاً یک علامت 12 تا 24 ساعته داشتند و علایم شدیدی در آنان مشاهده نشد و همچنین بیماران نیاز به بستری نداشته و سرپایی درمان شدند.

او افزود: باتوجه به بررسی انجام شده علاوه بر آزمایشات و نمونه گیری ها، عوامل خطر و منابع آبی آزمایش شد و خوشبختانه مشکلی در آب مشاهده نگردید و در واقع شرح حال بیماران از طریق نمونه های انجام شده نشان داد که مشکل در آب نبوده است.

بیدارپور همچنین به نمونه گیری از مواد غذایی که بیماران استفاده کرده بودند اشاره داشت و گفت: مراجعین قبل از اینکه دچار این مشکل شوند تعدادی سبزیجات و تعدادی هم شیرینی مصرف کرده بودند و احتمال اینکه این مسمومیت ناشی از این مواد غذایی باشد در دست بررسی  است.

او با بیان اینکه دلیل اصلی این مشکل می تواند به تغییرات آب و هوایی مرتبط باشد، بیان کرد: باتوجه به شرایط فصلی که میزان عفونت های تنفسی افزایش می یابد و گاهی به صورت عوارض گوارشی خود را نشان می دهند به نظر می رسد عامل اصلی این جریان همین عفونت تنفسی باشد.   

مطابق اظهارات بیدارپور ویروسی های این بیماری به گونه ای هستند که تنفسی بوده اما خود را به شکل ناراحتی های گوارشی همانند تهوع و اسهال نشان می دهد که ممکن است باتوجه به تغییرات آب و هوایی شرایط رشد ویروس اتفاق بیافتد.

او مهمترین نکته در این زمینه را رعایت نکات بهداشتی دانست و عنوان کرد: لازم است مردم به بهداشت فردی و غذایی، استفاده از غذای پخته، توجه در تماس فرد به فرد، رعایت فاصله با فرد بیمار، هنگام عطسه و یا سرفه کردن جلوی دهان خود را گرفتن و ... توجه داشته و تمامی موارد بهداشتی را در نظر بگیرند.

بیدارپور بر استراحت به موقع برای کسانی که بیماری دارند و انجام درمان های لازم تأکید کرد و یادآور شد: کسانی که دچار تب، سرفه، گلو درد و سردرد، کم آبی و بی آبی، درد عضلات و اسهال شدید شدند باید هرچه سریع به پزشک مراجعه کنند.

او نسبت به سالم بودن آب قروه اطمینان خاطر داد و افزود: نگرانی خاصی وجود ندارد و مردم آسوده خاطر باشند و بهتر است عنوان شود که از این تعداد بیمار یک مورد هم بستری نشده و همه به صورت سرپایی درمان شده اند.

این مقام مسئول بررسی موضوع را وظیفه دانشگاه علوم پزشکی دانست و توجه به سالم سازی سبزیجات بعد از خرید و شست و شوی کامل آن را ضروری اعلام کرد.

فرزام بیدار پور مبتلایان به این عفونت را در تمام رنج سنی عنوان کرد و به گفته او بیشتر افراد سن بالا درگیر این معضل شده بودند.