انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  01:38   

گشایش دبیرخانه دایمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان/ دانشنامه فرهنگ کردستان منبعی برای کردهای مقیم خارج باشد

سرویس کردستان- دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان با حضور، پژوهشگران، اندیشمندان و صاحب نظران حوزه فرهنگ و هنر استان و کشور در پردیس سینمایی بهمن سنندج گشایش یافت.

به گزارش کرد پرس، رییس حوزه هنری کردستان شامگاه پنجشنبه در ابتدای این مراسم با بیان اینکه  کردستان دارای فرهنگ و تمدنی کهن است  که پیوندی ناگسستنی با تاریخ و فرهنگ ایران زمین دارد، گفت: آنچه که در سال های متمادی مغفول مانده تلاش برای نشان دادن پیوندهای زیبا و دل انگیز فرهنگ کردها با سرزمین همیشگی شان است.

وی اظهار داشت: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان سعی می کند سایر هموطنان را با تاریخ این سرزمین آشنا کرده و فرصتی است تا مردم ایران زمین با مفاخر، شخصیت ها و هنرهای بی بدیل کردها مانوس شوند.

رییس حوزه هنری کردستان یادآور شد: تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از خرداد سال 95 توسط حوزه هنری استان به صورت رسمی آغاز شده و در مرحله اول تدوین 9 عنوان از این دانشنامه در دستور کار قرار گرفت.تا کنون چهار عنوان از این تعداد به چاپ رسیده که امروز رونمایی شد و بصورت رسمی دبیرخانه رسمی این دانشنامه در استان فعالیت خود را آغاز می کند.

در این آیین با رونمایی از کتاب های کردستان و شرق شناسان اثر کامبیز کریمی، کردستان و مشاهیر(سنجر خان) اثر اسماعیل احمدی، کردستان و ادب حماسی اثر هادی یوسفی و کردستان و ادبیات عامه اثر جمال احمدی دبیرخانه دایمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان گشایش یافت.

 

زمینه استفاده کردهای مقیم خارج از دانشنامه فرهنگ کردستان فراهم شود

معاون فرهنگی و هنری اداره کل امور استان ها و مجلس حوزه هنری کشور  هم در این مراسم با بیان اینکه کردهای زیادی در خارج از کشور هستند که علاقه به آشنایی با تاریخ و فرهنگ کردستان دارند، گفت:می توان زمینه استفاده آنان از نسخه های برخط این دانشنامه را فراهم کرد.

داوود ضامنی  گفت: با توجه به محدودیتی که در چاپ فیزیکی دانشنامه وجود دارد و چاپ چندین مجلد از آن سال ها زمان نیاز دارد لذا بهره گیری از سایت های برخط بهترین گزینه برای علاقمندان در اقصی نقاط جهان است.

وی افزود: دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان یکی از پروژه های مهم فرهنگی و یکی از بخش های لازم برای توسعه استان تلقی می شود که باید زمینه لازم برای تولید و انتشار داشته باشد.

معاون فرهنگی و هنری اداره کل امور استان ها و مجلس حوزه هنری کشور گفت: حوزه هنری باید تلاش خود را 2 چندان کرده و در قالب این دانشنامه تاریخ و فرهنگ کردستان را در ابعادی گسترده تر برای آیندگان به رشته تحریر در آورد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان نیز در این مراسم با بیان اینکه در راس سازمانی قرارگرفته ام که راهبری و رصد توسعه استان را بر عهده دارد و به همین دلیل برای ورود این سازمان به حوزه هنر و فرهنگ مورد انتقاد قرار گرفتم، گفت: اما پاسخ من به منتقدان و مخالفان این بود که توسعه تنها قیراندود کردن جاده ها و ساختن اتوبان و بزرگراه نیست بلکه هر نوع فعالیتی که در جهت  بالندگی انسان باشد توسعه نام دارد.

بهرام نصراللهی زاده غفلت از فرهنگ را عامل آسیب امروز جامعه دانست و گفت: زیرساخت های لازم در حوزه فرهنگ باید فراهم شود و باید تلاش کنیم زمینه شکوفایی این عرصه را به همت اصحاب فرهنگ فراهم کنیم.

رئیس سازمان مدیریت کردستان به اقداماتی که در حوزه زیرساخت های فرهنگی در استان انجام شده، اشاره کرد و ادامه داد: ساخت هنرستان هنرهای زیبای دختران و دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان از جمله این اقدامات است.

او همچنین ساخت پژوهشکده کردستان شناسی در دانشگاه کردستان را یک اقدام زیرساختی در حوزه فرهنگ استان عنوان کرد و از مرمت و بازسازی ساختمان جدید در عمارت مصری برای فعالیت های این پژوهشکده در داخل شهر خبر داد.

نصراللهی زاده از بهره برداری از چهار پلاتو برای حوزه تئاتر در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: بزرگترین محتمع فرهنگی هنری استان هم با 14 هزار مترمربع زیربنا و ظرفیت یک هزار و 500 صندلی در تالار آن تا پایان سال مالی 98 افتتاح می شود.

او درباره اعتبار این پروژه گفت: در سال 96 حدود یک میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت اما در سال 97 بیش از 12 میلیارد تومان تزریق اعتبار شد که امیدواریم در سال 98 شاهد افتتاح این مجموعه عظیم باشیم.

ایرادات ادبیات شفاهی

بهروز خیریه نویسنده و پژوهشگر کردستانی هم در این آیین به ایرادات ادبیات شفاهی اشاره کرد و در این باره توضیح داد: اگرچه ادبیات شفاهی غنی تر از ادبیات کتبی است و بخش قابل توجهی از داشته های فرهنگی را در بر می گیرد اما اگر از آن غفلت شود ممکن است به مرور زمان از بین رود و یا دستخوش تغییراتی شود.

او افزود: مشکل به مراتب بدتر ادبیات شفاهی این است که ممکن است برخی صاحب آن شوند و هویت ما را برای خود مصادره کنند.

خیریه ادامه داد: سابقه تدوین چنین دانشنامه فرهنگی در استان هایی مانند گیلان و مشکلات ادبیات شفاهی، عده ای از فرهنگ دوستان را بر آن داشت تا گنجینه فرهنگی استان کردستان را هم به رشته تحریر درآورند و مکتوب کنند.

او همچنین به تفاوت لغت نامه و دانشنامه اشاره کرد و گفت: در لغت نامه تنها به معنای واژه اکتفا می شود اما در دانشنامه زاویه های پنهان آن واژگان آشکار می شود.

این نویسنده کردستانی خواستار حمایت مسئولان کشوری شد و درخواست کرد: این مسئولان صرفا از بالا به قضیه نگاه نکنند چرا که ما چیزهایی می دانیم که آنها نمی دانند و بسیاری از فرهیختگان کرد خدمات ارزنده ای به فرهنگ فارسی داشته اند.