سرویس ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  10:10   

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد؛

بازارچه‌های مرزی ایران و عراق فعال‌تر می‌شوند / تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای 2 کشور

سرویس ایلام -  وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه چهارشنبه ۲۲ اسفند ماه در برنامه تیتر امشب که از شبکه شش سیما پخش شد، وعده داد: بازارچه‌های مرزی ایران و عراق فعال‌تر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، رضا رحمانی با اشاره به این که چهار استان مرزی همجوار با عراق از مناطق کم‌تر برخوردار کشور هستند، از انعقاد تفاهم‌نامه با کشور عراق برای فعال شدن همه بازارچه‌های مرزی دو کشور خبر داد.

او گفت: فعال شدن بازارچه‌های مرزی در گذرگاه‌ها می‌تواند به ایجاد اشتغال در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان و ایلام کمک کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران به یک رابطه راهبردی، درازمدت و هدفدار با همسایه‌ها فکر می‌کند، گفت: طبق مذاکراتی که با وزیر صنعت عراق داشتیم در نهایت توافق شد که تا سال ۱۴۰۰ حجم مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

وی با بیان اینکه بیشتر حجم این مبادلات تجاری به نفع ایران است و عراق محصولات کمی برای عرضه به ایران دارد، اظهار کرد: البته لازم نیست که عراق حتماً محصولاتی را تولید کند، بلکه می‌تواند بخشی از نیازهای ایران را از طریق سایر کشورها تأمین کند و واسطه تجاری باشد.

رحمانی ادامه داد: یکی از مواردی که عراقی‌ها خیلی از آن استقبال کردند، تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور بود.

وی با اشاره به اهمیت سفر رئیس‌جمهور به عراق تصریح کرد: عراق درآمد نفتی بالایی دارد که می‌تواند در بخش‌های مختلف هزینه کند. همچنین گردشگری، صادرات خدمات فنی و مهندسی، گردشگری سلامت و حضور شرکت‌های پیمانکاری در عراق می‌تواند به ارتباط تجاری دو کشور کمک کند.

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به تمایل کشور عراق به استفاده از ایران در توسعه نوسازی صنایع این کشور اظهار کرد: باید سعی کنیم تجار و مردم 2 کشور با یکدیگر ارتباط داشته باشند و دولت فقط نقش تسهیل‌گر را ایفا کند.

وی با بیان اینکه ثبات در توافقنامه‌ها و دائمی بودن قراردادها خواسته دولت عراق است، تصریح کرد: تسهیل روادید تجار 2 کشور می‌تواند به استفاده هر چه بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی کمک کند.