انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  12:45   

استاندار آذربایجان غربی مطرح کرد:

سهمیه سوخت مرزنشینان آذربایجان غربی قربانی رانت و فساد در گذشته

سرویس آذربایجان غربی- استاندار آذربایجان غربی  گفت: امسال از محل فروش سهمیه سوخت مرزنشینان در سال 110 میلیارد تومان به حساب مرزنشیان واریز شد در حالی که در سال های گذشته به دلیل رانت و فساد، فقط یک و نیم میلیارد تومان در سال به حساب مرزنشینان واریز می شد .

به گزارش کردپرس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،  امیر دریابان «علی شمخانی» شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی تاکید کرد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در جنگ اقتصادی ناکام سازی دشمن بوده و ظرفیت های بی شمار کشور این قابلیت را برای مسوولان و مردم فراهم کرده است.

شمخانی افزود:  جنگ اقتصادی دست کمی از جنگ نظامی ندارد بلکه از پیچیدگی بیشتری هم برخوردار است و در این راستا مبارزه جدی و همه جانبه با فساد از اولویت های جدی نظام است.

وی ادامه داد: همراهی با مردم بطوری که آنان احساس کنند ما خادم واقعی مردم هستیم باید همواره دغدغه ما باشد. این همان کاری است که شهید باکری در دوران مسوولیتش در شهرداری ارومیه کرد و در دفاع مقدس با خط شکنی و شهادتش به شایستگی انجام داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خطاب به مسوولان این استان مرزی بیان کرد: عملکرد مثبت اقتصادی آذربایجان غربی به ویژه در بخش صادرات نشان می دهد که اگر اراده و برنامه داشته باشید، قادرید بر مشکلات فائق شوید و پیشرفت و تعالی استانتان را رقم بزنید.

وی تصریح کرد: باید با تمرکز بر افزایش تاب آوری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از طریق برخورد هوشیارانه و مقاومت فعال، ابتدای سال ۹۸ را به سرآغاز مایوس سازی ترامپ و انتهای سال ۹۸ را به شکست وی و سیاست های ضد بشری اش تبدیل کنیم.

در این جلسه استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: آذربایجان غربی یکی استان های مهم و حساس کشور است ولی متاسفانه به دلایل مختلف با وجود پتانسیل های ویژه این استان، آذربایجان غربی نتوانسته به رشد و توسعه متوازن برسد.

شهریاری از درآمد 310 میلیارد تومانی از محل فروش سهمیه سوخت مرزنشینان در سال جاری خبر داد و افزود: از این مبلغ 110 میلیارد تومان به حساب مرزنشیان واریز و برای تغذیه رایگان دانش آموزان ، هزینه تحصیلی ، کمک به بیماران سرطانی و مددجویان کمیته امداد امام خمینی ساکن در نوار مرزی هزینه و 200 میلیارد تومان نیز به خزانه واریز شده است .

وی با اشاره به رانت و فساد ایجاد شده از محل فروش سهیمه سوخت مرزنشینان در سال های گذشته گفت: قبل از این فقط یک و نیم میلیارد تومان در سال به حساب مرزنشینان واریز می شد .

شهریاری با اشاره به نگاه ویژه دولت به استان گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده توانسته ایم در برخی از شاخص های توسعه ای از جمله بهداشت ، گاز رسانی ، تامین آب شرب سالم به متوسط کشور برسیم و شاخص های استان را بهبود ببخشیم.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی در شاخص های امنیتی جزو پنج استان امن کشور است، ادامه داد: در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان آذربایجان غربی 2500 میلیارد تومان اعتبار عمرانی برای سالهای 98 و 99 به استان اختصاص یافت که این اعتبار می تواند در اجرای پروژه های عمرانی و بهبود بسیاری از شاخص های توسعه ای به استان کمک کند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان گفت: با وجود اینکه رشد سرمایه گذاری دربسیاری از استانهای کشور منفی است ولی خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده رشد سرمایه گذاری در استان مثبت است و در حال حاضر به میزان 2500 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در استان درخواست شده که از این میزان 300 میلیارد تومان جذب شده است .

وی همچنین به سرمایه گذاری خارجی در استان نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 117 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان جذب شده که با روند جذب این میزان به 200 میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

شهریاری در خصوص رشد صادرات از مرزهای استان در 11 ماه نخست امسال اظهار داشت: میزان صادرت از استان در سالجاری نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل با 160 درصد افزایش به یک میلیارد و 200 میلیون دلار افزایش یافته است.

مقام عالی استان گفت: ضروری است در شرایط ویژه اقتصادی کشور بخشی از اختیارات حاکمیتی برخی از وزارت خانه ها در کشور به استانداران تفویض شود.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مرزهای استان خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح های انسداد مرز شد.