سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  11:43   

نزدیک شدن بغداد و اربیل به‌ توافق بر سر کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان – اظهارات سیاسیون کردستانی و عراقی، حاکی از پیشرفت گفتگوها با هدف توافق بغداد و اربیل بر سر استان مورد مناقشه‌ کرکوک می باشد.
 

به‌ گزارش کردپرس، استان نفت خیر کرکوک پس از سال 2003 و تغییر نظام حاکمیتی این کشور همیشه‌ کانون اختلاف میان کردها و دولت مرکزی بوده‌ است و رویدادهای 16 اکتبر 2017 که‌ به‌ رویارویی نظامی میان طرفین نزدیک شد، اوج این تنش و اختلاف بود.

با روی کار آمدن دولت جدید در عراق و نخست وزیری عادل عبدالمهدی به‌ عنوان شخصیت سیاسی نزدیک به‌ کردها، یخ روابط میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی آب شد و روابط به‌ گرمی گرایید.

طی ماه‌ های پس از روی کار آمدن دولت جدید در عراق، مذاکرات هیئت های سیاسی و نظامی اربیل و بغداد بر سر کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه‌ با هدف حصول هماهنگی و توافق هایی به‌ منظور حفظ و تثبت امنیت این مناطق، به‌ صورت مداوم در جریان بوده‌ است.

شبکه‌ تلویزیونی کردستان 24 متعلق به‌ مسرور بارزانی مسئول نهاد اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان و نامزد حزب دمکرات (پارتی) برای تصدی منصب نخست وزیری در دولت آینده‌ اقلیم، در گزارشی از نزدیک شدن مواضع اربیل و بغداد به‌ توافق بر سر کرکوک خبر داد.

عضو دفتر سیاسی جریان حکمت ملی به‌ رهبری سید عمار حکیم در گفتگو با شبکه‌ مذکور در خصوص نزدیک شدن طرف کرد و عراقی به‌ توافق بر سر کرکوک، گفت: هنگامی که‌ جناب عبدالمهدی تصدی منصب نخست وزیری را بر عهده‌ گرفت، روند حل و فصل تمامی مسائل و اختلافات فی مابین آغاز شد و هر دو طرف یعنی اربیل و بغداد نیز بر‌ این واقعیت تاکید دارند. شاهدیم که‌ مسئله‌ حقوق و بودجه‌ حل و فصل شدند و هم اکنون مذاکرات بر سر مسئله‌ نیروهای پیشمرگ و کرکوک در جریان است و روند نیز به‌ سمت و سوی پایان یافتن و حل این مسائل است.

رضا جواد طوقی در خصوص کرکوک، افزود: هم اکنون اعتقاد بغداد به‌ ایجاد توازن در کرکوک و مشارکت همه‌ طیف های این استان در اداره آن است، تاکید می کنم که‌ ما هم اکنون مرحله‌ بحران را از سر گذرانده‌ و در مرحله‌ حل مسائل هستیم.

در همین رابطه،‌ احمد کانی از اعضای رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد مواضع و رویکرد عادل عبدالمهدی می تواند رهیافتی برای پایان دادن به‌ مشکلات و اختلافات باشد و همزمان لازم است کردها دارای موضع واحدی باشند.

کانی گفت: هنگامی که‌ درباره‌ ماده‌ 140 قانون اساسی عراق و ضرورت اجرایی شدن آن صحبت می کنیم، کرکوک بخش مهمی از این ماده‌ قانونی است و وضعیت ایجاد شده‌ در کرکوک پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 قابل پذیرش نیست، اما با سفر اخیر مسعود بارزانی به‌ بغداد سمت و سوی رویدادها مثبت است و طرفین به‌ تفاهم و درک متقابل رسیده‌ اند .

اختلاف نظر بر سر کرکوک و نحوه‌ اداره‌ آن تنها مختص به‌ اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق نیست، بلکه‌ کردها دارای اختلافات جدی داخلی بر سر این موضوع هستند، عضو رهبری پارتی بر ضرورت تفاهم و توافق میان کردها و حصول موضعی مشترک بر سر کرکوک تاکید کرد و گفت که‌ اگر این مهم حاصل شود، حل مسئله‌، سرعت بیشتری خواهد گرفت.

با توافق میان اتحادیه‌ میهنی و حزب دمکرات بر سر تشکیل دولت جدید و احتمال تشکیل دولت در آینده‌ نزدیک، مسائل و اختلافات میان اربیل و بغداد به‌ ویژه‌ در خصوص کرکوک و مناطق مورد مناقشه‌ بیش از گذشته‌ مطرح می شوند و با تشکیل دولت، این موضوع بر آینده‌ روابط میان طرفین بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

هم اکنون اداره‌ سیاسی و تامین امنیت کرکوک بر عهده‌ دولت مرکزی می باشد و کردها در آن نقشی ندارند.

شایان ذکر است اخیرا قرارگاه مقدم عملیات مشترک ارتش عراق در استان کرکوک بدون حضور نیروهای پیشمرگ تشکیل شد و این امر نگرانی کردها را به دنبال داشت.