سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  13:28   

شتابزدگی در انتصابات انتخاباتی باعث شد؛

انتصاب مدیرانی با پرونده قضایی مفتوح در مسند مسئولیت هایی مهم

سرویس کردستان- انتصاب و تغییرات چهار فرماندار استان کردستان، که اتفاقا دو شهرستان استراتژیک استان را هم در بر می گرفت، به قدری آنی و طوفانی بود که بعضی از نماینده های مردم در مجلس را شوکه کرد و افکار عمومی و فعالان سیاسی هم در یک غافلگیری محض، صرفا شاهد این تغییرات بودند.

به گزارش کرد پرس، طراحان این تغییرات و انتصابات به زعم خود در صدد استفاده از اصل غافلگیری بر آمدند و به نظر می رسد یکی از اهداف استفاده از این اصل جلوگیری از  از واکنش های نمایندگان حوزه های انتخابیه و فعالان سیاسی قبل از انتصابات انتخاباتی باشد. این انتصابات  طوری طرح ریزی شده بود که برخی نمایندگان مجلس نیز از آن بی اطلاع بودند،  در عرف انتصاب عالیترین مقام هر شهرستانی معمولا اتفاق نظر بین دولت و حداقل،نمایندگان صورت می گیرد ولی این بارنماینده حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد خبر انتصاب دو فرماندار حوزه انتخابیه اش را از طریق رسانه ها شنید.  این یعنی چینش انتخاباتی که به نوعی نماینده مردم را دچار سردرگمی کرد.  نحوه انتخاب این مدیران جدیدالورود بر کسی آشکار نشده ولی از چینش شکلی و محتوایی آنان چنین بر می آید که کاملا انتخاباتی بوده و در راستای اهداف خاصی برگزیده شده اند. این گزینش های خلق الساعه با محاسبات طیفی همراه بوده تاجایی که مفتوح بودن پرونده قضایی برخی از آنان هم مانع این انتصاب نگردیده است.

با نگاهی به کارنامه مدیران منتصب بنظر می رسد همه چیز در این انتصابات لحاظ گردیده بجز اهداف توسعه ای وخدماتی. البته باید اذعان کرد در سال های اخیر این معیارهای اصلی و مهم  در کمتر انتصابی لحاظ گردیده و یا می گردد آنچه که در اولویت برنامه های دولتیان می باشد نگاه انتخاباتی به هرگونه اقدام مدیریتی می باشد.   

برای روشن شدن این مسئله کافی است به عملکرد فرماندار انتصاب شده برای یکی از مهم ترین شهرستان های استان نگاهی بنیدازیم که  در حوزه هایی که در این مدت مسئولیت داشته پرونده قابل دفاعی نداشته است. وقتی فردی با چنین شرایطی به صورت ضربتی و دور از داوری افکار عمومی در مقام عالی ترین مقام یکی از مهم ترین شهرستان های استان قرار می گیرد، می توان بهتر درک کرد که اهداف توسعه ای و خدماتی چه قدر آسان قربانی اهداف بی مقدار و زودگذر انتخاباتی می شود. اگر دلسوزانی بخواهند عقب ماندگی های استان را ریشه یابی کنند این یکی از منفذهای مهم برای بررسی این معضلات است.

برچسب‌ها:
#ایران
#کردستان
#سنندج
#انتصاب فرمانداران