انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  13:52   

10 تن چوب قاچاق در بوکان کشف شد

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت: با تلاش حامیان محیط زیست، مردم و یگان حفاظت منابع طبیعی این اداره، 9.5 تن چوب صنوبر تبریزی قاچاق در این شهرستان کشف و ضبط شد.

سیامک صدقی  در گفت و گو با خبرنگار کردپرس، افزود: این محموله توسط یک دستگاه کامیون که به مقصد شهرهای شمالی کشور بارگیری و در حال تردد در سطح این شهرستان بود، شناسایی و توقیف شد.
وی با اشاره به اینکه با متخلفان و قاچاقچیان چوب و محصولات جنگلی برخورد جدی می شود، اظهار داشت: در این زمینه یک دستگاه کامیون توقیف شده و راننده آن دستگیر و پرونده به منظور سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شده است.
صدقی گفت: با هرگونه قطع درختان در عرصه‌های منابع طبیعی به شدت برخورد خواهد شد و جهت هرگونه حمل و نقل چوب باید مجوز اداره منابع طبیعی اخذ گردد در غیر این صورت کالای قاچاق محسوب می‌شود.
وی گفت: برای قطع درختان باغی و کِشتی که در زمین‌های زراعی قرار دارد، دریافت مجوز قطع از جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی الزامی است.
صدقی بیان کرد: طبق ماده 48 قانون حفاظت و بهره برداری جنگل، حمل چوب، هیزم و زغال درختان جنگلی در تمام نقاط کشور به استثنای داخل شهر‌ها بدون تحصیل پروانه حمل از سازمان جنگلبانی ممنوع است و چنانچه مرتکب، فاقد پروانه بهره برداری باشد طبق قانون مجازات می شود.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان گفت: با سودجویانی که با قطع غیرمجاز درختان جنگلی و دیگر درختان عرصه‌های منابع طبیعی اقدام به تخریب می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد شد.
به گزارش کردپرس، امسال با تلاش حامیان محیط زیست و یگان حفاظت منابع طبیعی، چهار محموله انواع چوب قاچاق با وزن بیش از 30 تُن در بوکان کشف و ضبط شده است.