سرویس کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  15:14   

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان :

تخصیص 80 درصد سهم اعتبار برای امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده استان کردستان

سرویس کردستان- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: 80 درصد از کل سهم اعتبار تخصیصی به استان جهت امهال تسهیلات دریافتی کشاورزان خسارت دیده استان کاررسازی شده است.

  به گزارش کرد پرس  خالد جعفری در دوازدهمین جلسه کارگروه مشترک توسعه سرمایه گذاری جهاد کشاورزی  گفت:  امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده در 5 بانک کشاورزی، ملی، تجارت، ملت و توسعه تعاون در حال انجام است که از 90 درصدازکل پرونده های امهال  و سهم اعتبارتخصیصی استان در بانک کشاورزی  است.

وی افزود: با توجه به تخصیص 380 میلیارد ریال سهم اعتبار جهت امهال تسهیلات به استان، تا کنون 5549 پرونده با بارمالی امهال به میزان 306 میلیارد ریال کارسازی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت : پیگیری های لازم جهت افزایش سهم اعتبار مورد نیازبرای  امهال انجام  شده که امید است  نتایج مطلوبی حاصل شود

کاشت   5825 اصل پسته  از ارقام کله قوچی، احمدآقایی و اکبری در باغات پسته استان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، گفت:  در استان کردستان با 31 هکتار  باغ پسته که ۱۶ هکتار آن بارور است، بیش از 16 تن پسته در سال تولید می شود.

محمد فرید سپری در دهمین کارگاه آموزشی اصول علمی و عملی احداث و نگهداری باغات پسته که با حضور دکتر حسین حکم آبادی مدرس و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران استان برگزارش شد گفت: استان کردستان با 123هزار بهره بردار و 1میلیون و 217هزار هکتار اراضي مستعد کشاورزی که از این مقداراراضی 142هزار هکتار اراضی آبی معادل 11درصداست پتانسیل و ظرفیت های ویژه کشاورزی استان کردستان در کشاورزی دیم را که به فرصتی تبدیل شده اشاره کرد.

 وی افزود:باتوجه به  ظرفیت و استعدادهای ویژه کشاورزی و علیرغم میزان بارش بالا در این استان؛توجه ویژه مسئولین و اهتمام خاص کشاورزان در افزایش راندمان انتقال و مصرف آب در اراضی زراعی و باغی اشاره و به عنوان یک اولویت دارای اهمیت ویژه استان یاد کرد. براین اساس از مجموع 142 هزار همتار اراضی آبی استان 52هزارو 697هکتار به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده که در مقایسه با میانگین کشوری  رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به تاثیر  کشاورزی در اقتصاد استان کردستان گفت:30درصد از اشتغال و 27درصد از تولید ناخالص استان کردستان به بخش کشاورزی اختصاص و این مهم نشان از اهمیت و ارزش کشاورزی در اقتصاد استان کردستان دارد.

وی تاکید کرد :استان سالانه با   750هزار هکتار سطح زیرکشت اراضی زراعی 1میلیون و 800هزار تن محصول زراعی تولید و در حوزه باغبانی با ۴۴ هزار هکتار سطح باغ و 80هزار بهره بردار سالانه بیش از 320هزار تن محصول باغی تولید می شود.

وی یاداورشد:از  5128 هکتار سطح دانه دارها سالانه 61هزارو ۴۰۱ تن میوه تولید و از  8540هکتار8360تن میوه هسته دارتولید می شود.

سپری ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه استان کردستان در تولید محصولات باغی انگور و توت فرنگی اظهار داشت :از 14هزارو 573هکتار سطح باغات انگور سالانه 101هزارو 497تن انگور تولید و از ۳۱۵۴ هکتار اراضی توت فرنگی نیز 42000تن محصول توت فرنگی تولید می شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد :باتوجه به اهمیت تولید محصولات گلخانه ایی در حال حاضر 19 و نیم هکتار با تولید 4000تن محصول گلخانه‌ای در استان فعال می باشند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در ادامه افزود:در حال حاضراستان با  31هکتار سطح زیرکشت که ۱۶ هکتار آن بارور است 16 تن پسته در استان تولید می شود و برای توسعه کاشت این محصول تعداد 5825اصل پسته با استفاده از ارقام کله قوچی، احمدآقایی و اکبری در باغات استان کاشت شده است.

وی عنوان کرد:تلقیح پسته درکردستان مصادف با بارندگی اواسط فروردین تا اردیبهشت و با افزایش رطوبت نسبی گاها تلقیح و در نتیجه فرایند پرشدن مغز پسته را با مشکل مواجه می سازد.

به گفته این مسئول :ضرورت تنوع در کاشت ارقام متناسب با شرایط اقلیمی استان علاوه بر افزایش تولید محصولات باکیفیت سبب توسعه اشتغال و تولید پایدارمی شود.

سپری در پایان تاکید کرد:هدف ما در برپایی کلاس و کارگاه های کاربردی بالابردن تکنیک و توان فنی کارشناسان در هدایت باغداری استان و کمک در افزایش تولید با علم و هنر روز باغداری است.

شایان ذکر است در این کارگاه بیش از ۹۰ نفر از باغداران پسته کار، کارشناسان باغبانی ستاد استان، مدیریتهای شهرستان و مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی حضور داشتند.