انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  16:33   

سخنگوی حزب دمکرات:

حزب دمکرات رئیس جدید اقلیم کردستان را منصوب می کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سخنگوی حزب دمکرات کردستان اعلام کرد که این حزب خود به صورت مستقل منصب ریاست اقلیم کردستان را فعال کرده و رئیس جدید اقلیم را منصوب می کند و سپس قانون ریاست اقلیم در پارلمان و با رأی دیگر احزاب اصلاح می شود.

به گزارش کردپرس، در حالی که پیشتر حزب دمکرات اعلام کرده بود رئیس جدید اقلیم کردستان با توافق دیگر احزاب و با رأی نمایندگان پارلمان انتخاب می شود و نیچروان بارزانی معاون رهبر حزب( نخست وزیر فعلی اقلیم ) را برای تصدی این منصب نامزد کرد، محمود محمد سخنگوی رسمی حزب اعلام کرد که حزب دمکرات، خود به صورت مستقل منصب ریاست اقلیم کردستان را فعال کرده و رئیس جدید اقلیم را منصوب می کند.

وی در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان، گفت که این حزب پس از چندین دور نشست با اتحادیه میهنی کردستان و دیگر احزاب اقلیم و عدم حصول نتیجه نهایی از این نشست ها، رئیس جدید اقلیم را به منظور تسریع در روند تشکیل دولت و دیگر امور اقلیم، منصوب  می کند و توافق احزاب بر سر جزئیات اصلاح قانون ریاست اقلیم و اختیارات این منصب به زمان اصلاح و تصویب قانون اساسی اقلیم در پارلمان کردستان، موکول می شود.

محمود محمد اشاره کرد که توافق پیشین حزب دمکرات و اتحادیه میهنی برای فعال سازی منصب ریاست اقلیم و هیئت رئیسه پارلمان، در تاریخ 18 فوریه بی نتیجه بوده و عملی نشد و حزب دمکرات بیش از این نمی تواند در انتظار تصمیم گیری اتحادیه میهنی بماند و باید هرچه زودتر رئیس جدید اقلیم و پارلمان و دولت کارها و وظایف قانونی خود را آغاز کنند.

همچنین با اشاره به اینکه نشست های دیگری نیز با اتحادیه میهنی و جنبش تغییر انجام می شود گفت که اتحادیه میهنی هنوز به اجماع داخلی در خصوص دولت و پارلمان جدید اقلیم دست نیافته است.

در مورد مسائل مربوط به کرکوک نیز سخنگوی حزب دمکرات گفت که مسعود بارزانی رهبر این حزب و کوسرت رسول علی معاون اول دبیر کل فقید اتحادیه میهنی در مورد مسائل کرکوک و نیز روابط با بغداد تصمیم گیری می کنند.

این در حالی است که پیشتر دو حزب در نشستی دیگر توافق کردند که در تاریخ 18 فوریه جاری نشست پارلمان کردستان را برای تعیین هیئت رئیسه جدید پارلمان و آغاز روند‌ تشکیل کابینه جدید دولت برگزار کرده و همچنین اعلام کردند که در این تاریخ نشست شورای استانی کرکوک برای عادی سازی وضعیت آن و تعیین استاندار جدید انجام می شود.

با این وجود دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به صورت رسمی اعلام کرد که حضور این حزب در نشست های مذکور، منوط به حصول و امضای بسته توافقی با حزب دمکرات در مورد مسائل کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و روابط اربیل و بغداد است و در نشست 18 فوریە شرکت نکرد.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان