انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  16:41   

مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست کردستان خبر داد:

شناسایی هفت واحد تولیدی و صنعتی آلاینده در کردستان/ مشاهده گونه «کشیم گردن سیاه» برای اولین بار در سد وحدت سنندج

سرویس کردستان-  مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: در فصل تابستان و پاییز امسال هفت واحد صنعتی و تولیدی به عنوان آلاینده در قالب تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی شدند.

فریبا رضایی  درباره برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست استان کردستان در بخش های عمرانی  در سال  98  هم به کرد پرس، گفت: تعمیر و تجهیز پاسگاه های مناطق حفاظت شده و مامورسرا با استفاده از اعتبارات احداث مجموعه عمرانی، مرکز تحقیقات محیط زیست، تامین و تعویض سیستم های گرمایشی، نورپردازی سرویس های بهداشتی با تکنولوژی های پر بازده از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای سال 98 است.

وی همچنین سرشماری وحوش، ارتقای سطح مناطق (تالاب زریوار، منطقه چل چمه و سارال،غار کنه شم شم واثر طبیعی ملی «کانی برد») و بررسی سایت های پسماند را به عنوان برنامه های این سازمان برای سال آینده در بخش طبیعی اعلام کرد.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست کردستان به انجام سرشماری پستانداران در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان در فصل های تابستان و زمستان اشاره کرد و گفت: سرشماری های تابستانه به منظور برآورد جمعیت مولد و تعداد بره های به دنیا آمده در گونه های شاخص در سه منطقه حفاظت شده قروه ، بیجار و سقز انجام می شود.

وی یادآوری کرد: حیوانات گرگ ، خوک وحشی ، خرگوش ، روباه  و شغال در سرشماری  گونه های جانوری محاسبه می شوند.

رضایی سرشماری های زمستانه را مربوط به پستانداران عنوان کرد و ادامه داد:  این سرشماری ها به منظور برآورد کلی جمعیت ، به روز کردن آمار سالیانه ، بدست آمدن ترکیب جمعیتی از لحاظ سنی و جنسی ، بررسی وضعیت حفاظت مناطق تحت مدیریت  و برنامه ریزی برای انجام امورات مدیریتی انجام می شود.

وی  با اشاره به اینکه ماه های دی وبهمن زمان  جفت گیری حیات وحش به ویژه گونه های شاخص منطقه  است، افزود: در این دوره زمانی کلیه حیوانات در رده های سنی  به راحتی مشاهده می شوند .

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست کردستان خاطرنشان کرد: سرشماری ها به روش مشاهده مستقیم و با استفاده از تجهیزات انفرادی مانند دوربین چشمی ، عکاسی ، بیسیم دستی وتلسکوپ صورت می گیرد.

وی با اعلام مشاهده بیش از 40 گونه پرنده خشکزی وسرشماری آن گفت: سرشماری پرندگان در دو نوبت سال برای شناسایی گونه های مختلف و جوجه آور، وضعیت جمعیتی  آنها و سیر افزایش یا کاهش جمعیت انجام می شود.

رضایی با بیان اینکه هدف از سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی بدست آوردن جمعیت مهاجر آبزی زمستان گذران در استان ، شناسایی گونه های نادر و در خطر انقراض و ارسال آمار جمعیتی به سازمان محیط زیست برای بررسی وضعیت گونه ها در کره خاکی است، ادامه داد: سرشماری این پرندگان از یازدهم دی  ماه تا یازدهم بهمن همزمان با سراسر کشور و جهان در منابع آبی استان مانند رودخانه ها، سدها و تالاب زریبار انجام می شود.

وی ادامه داد: در سرشماری امسال بیشترین جمعیت وتنوع پرندگان آبزی وکنار آبزی مهاجر در تالاب زریبار بوده و بیش از 50 گونه از خانوده باکلانها، کاکاییان، یلوه ییان، سنقرها ، آبچلیک سانان ،ماهی خورکیان، غازها، اردکها، کشیمها، حواصیلیان و...در منابع آبی استان مشاهده شده است. همچنین گونه «کشیم گردن سیاه» امسال برای اولین بار در سد وحدت مشاهده شده است.

وی  تعداد نظارت ها بر سایت های پسماند استان را 90 مورد در سال جاری اعلام کرد و افزود: این نظارت ها در سال جاری توسط محیط زیست وادارات علوم پزشکی و منابع طبیعی در خصوص مکان های دفن زباله روستایی ، نظارت کارشناسان بر جایگاه های دفن زباله شهری و واحد های صنعتی و محل های دفع غیر مجاز پسماند یا نخاله انجام شده است.

وی احداث سیستم تصفیه فاضلاب برای روستاهای بالادست ، تامین اعتبار استانی و ملی برای سدهای با کاربری شرب، جذب اعتبارات استانی و ملی به منظور احداث، تکمیل و بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب شهرهای بزرگ فاقد سیستم تصفیه (کامیاران، بانه ، بیجار ، دیواندره،دهگلان، سروآباد) را از عمده چالش ها و معضلات ناشی از آلودگی فاضلاب در سطح استان عنوان کرد.

رضایی  با اشاره به تشکیل 4 کارگروه نظارت بر مدیریت فاضلاب در استان افزود: علاوه بر مشکلات ذکر شده برای تعدادی از مبادی ورودی فاضلاب به رودخانه از نواحی منفصل شهری سنندج و ... ، اعتبارات مورد نیاز احصاء شده وهمچنین در فصل تابستان و پاییز امسال هفت واحد صنعتی و تولیدی به عنوان آلاینده در قالب تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی شدند.

رضایی تشکیل اولین کمیته محلی برنامه مدیریت جامع تالاب زریبار با حضور نمایندگان طرح حفاظت از تالاب های ایران و اعضای کمیته در فرمانداری مریوان و  انتخاب تالاب زریوار به عنوان یکی از سه پایلوت کشور  جهت تدوین و اجرای برنامه طرح کسب و کار که هم راستای برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب زریوار است را از جمله اقدامات این اداره در حوزه زریوار عنوان کرد.