انتشار:  پنج‌شنبه 23 اسفند 1397  ::  21:47   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 23/12/1397 در ترکیه

  • وزیر دفاع ترکیه: انتظار می رود ماه نوامبر سال جاری جنگنده های F-35 به ترکیه تحویل داده شود

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با تاکید بر این که روند تحویل جنگنده های F-35 به ترکیه در روند عادی خود قرار دارد گفت: انتظار می رود ماه نوامبر سال جاری جنگنده های F-35 به پایگاه هوایی ترکیه در ملاتیه منتقل شود.

  • واکنش نهاد ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه ترکیه به اقدام پارلمان اروپا: تصمیم پارلمان اروپا برای ترکیه بی ارزش است

در پی تصویب گزارش توقف روند مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از سوی پارلمان اروپا، وزارت امور خارجه ترکیه و نهاد ریاست جمهوری این کشور در بیانیه های جداگانه این اقدام پارلمان اروپا را بی ارزش و فاقد جنبه های قانونی دانستند.

  • اردوغان: نتانیاهو یک ظالم کودک کش است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی با انتقاد شدید از سخنان اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که وی را "دیکتاتور" نامیده بود، گفت: بهتر است به خودت بیایی، تو ظالمی هستی که کودکان هفت ساله فلسطینی را می کشی.

  • احمد ترک: سیاست حزب حاکم در ترکیه بر مبنای دشمنی با کردها است

احمد ترک، نامزد شهرداری کلان شهر ماردین در انتخابات شهرداری ها از حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) با انتقاد از سیاست های حزب حاکم در این دوره از انتخابات عنوان کرد: سیاست حزب حاکم در ترکیه بر دشمنی با کردها بنا شده است.

  • پروین بولدان: AKP تنها حزبی است که در صدد تجزیه ترکیه برآمده است

پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در اظهاراتی با انتقاد از سیاست های حزب حاکم در ترکیه گفت: AKP تنها حزب ترکیه است که در صدد تجزیه کشور برآمده است.

  • صدور اعلان قرمز علیه 20 متهم سعودی توسط اینترپل در ارتباط با جنایت جمال خاشقجی

در ادامه تحقیقات دادستان جمهوریت ترکیه در استانبول در ارتباط با پروند قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد آل سعود در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول؛ پلیس اینترپل علیه 20 متهم سعودی در ارتباط با این پرونده اعلان قرمز صادر کرده است.

  • سری ثریا اوندر از زندان کاندرا: باید راه لیلا گوون را زنده نگاه داشت

سری ثریا اوندر، نماینده سابق آنکارا در پارلمان ترکیه و سخنگوی هیئت امرالی در روند مذاکرات صلح کرد – ترک که اکنون در زندان تیپ F کاندرا در کوچاعلی در یک سلول انفرادی به سر می برد، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه دیوار عنوان کرد: باید راه لیلا گوون را زنده نگاه داشت.

  • دستگیری 3 تن از اعضای HDP به جرم اعتصاب غذا

نیروهای پلیس ترکیه امروز با حمله به ساختمان تشکیلات حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در استان دیاربکر، سه تن از اعضای این حزب را که در حمایت از مطالبات لیلا گوون اعتصاب غذا کرده بودند، دستگیر کردند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه