انتشار:  جمعه 24 اسفند 1397  ::  20:48   

دامپزشکی کردستان: مسمومیت در قروه قطعا ربطی به گوشت منجمد ندارد/ مردم به شایعات توجه نکنند

سرویس کردستان- اداره کل دامپزشکی استان کردستان در اطلاعیه ای اعلام کرد به طور قطع  علت مسومیت شماری از مردم قروه در روزهای اخیرقطعا گوشت های منجمد توزیع شده نیست.

به گزارش کرد پرس در این اطلاعیه آمده است:  گوشتهای منجمد هم درمبدا(برزیل)و هم در زمان تخلیه در بندر و هم تحویل به استان (سردخانه شرکت پشتیبانی و صمت)و هم در زمان تحویل به شهرستان تحت نظر دامپزشکی می باشد و در مراکزی عرضه می شود که شرایط  نگهداری و سرمایی مناسب را دارد توزیع می شود.

همه تحویل گیرندگان گوشت منجمد در یک شهرستان نیستند و معمولا محموله در چند شهرستان توزیع می شود پس باید علائم مسمومیت در سایر شهرستان های دیگر نیز دیده شود.

با اطمینان باید گفت که هیچ عامل مسمویت میکروبی یا ویروسی در گوشت منجمد که بتواند چنین مسمومیت حادی را ایجاد کند نمیتواند رشد و بقا یابد.

خریداران گوشت منجمد همه با هم  گوشت خریداری شده را مصرف نمیکنند که شاهد این همه مورد در زمان کوتاه باشیم.

در زمان بروز چنین مسمویتهایی باید به حضور عامل مسمومیت که اکثرا" باکتری می باشند در موادی که توسط بسیاری از شهروندان مصرف میشوند نظیر آب و یا ورود آن از طریق تنفس مشکوک شوند .

تنها راه قطعی اظهار نظر در مورد عامل بیماری کشت و جدا نمودن آن از بدن افراد مسموم می باشد.

تاکنون در هیچ نقطه ای از کشور مسمومیت ناشی از مصرف گوشت منجمد گزارش نشده و همیشه مسمومیت ناشی از مصرف گوشت در یک مکان خاص مثلا یک رستوران یا یک مهمانی که گوشت مصرفی در اثر نگهداری در شرایط نامناسب الوده  می شود بروز می کند.

بر اساس بررسی و‌پیگیری صورت گرفته مدیران و‌پزشکان دانشگاه علوم پزشکی کردستان  هیچ گونه اظهار نظری در‌مورد علت مسمومیت با گوشت نداشته اند و هیچ گوشت منجمد توزیع شده ای در بازار شهر قروه جمع اوری نشده است.

در پایان اداره کل دامپزشکی کردستان با قاطعیت اعلام می نماید که تمام گوشتهای منجمد و گرم وارداتی و داخلی از نظر بهداشتی تحت نظارت کامل و سختگیرانه این‌اداره کل قرار دارد .