انتشار:  شنبه 25 اسفند 1397  ::  09:27   

توقف 75 درصد طرح‌های تولیدی در سلیمانیه به دلیل بحران اقتصادی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مدیرکل امور تولیدی در استان سلیمانیه اقلیم کردستان اعلام کرد که به دلیل بحران اقتصادی، طی 4 سال گذشته، 75 درصد از طرح های تولیدی این استان متوقف شده است.

به گزارش کردپرس، عزیز سعید در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گفت که به دلیل بحران اقتصادی که از سال 2014 در اقلیم کردستان ایجاد شد؛ 75 درصد از پروژه های اقتصادی و تولیدی در استان سلیمانیه متوقف شده است.

مدیرکل امور تولیدی استان سلیمانیه، افزود که بخشی دیگر از توقف طرح تولیدی این استان به دلیل، جنگ داعش، تنش های روی داده در روابط اربیل و بغداد و اختلافات سیاسی داخلی اقلیم کردستان روی داده، اما مهمترین عامل این امر، قطع پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان توسط دولت عراق بوده که بیشترین تاثیر را بر بحران بخش تولید سلیمانیه داشته است.

همچنین وزارت برنامه و بودجه اقلیم کردستان را متهم ساخت که هیچ طرح و برنامه مدونی را  برای بهبود بخش تولید و شروع دوباره طرح های تولیدی در استان سلیمانیه ندارد.

عزیز سعید تاکید کرد که میزان طرح ها و پروژه های تولیدی در استان اربیل، در مقایسه با سلیمانیه، بسیار بیشتر است.

این در حالی است که مقامات دولت اقلیم کردستان تاکید می کنند که با کاهش تنش ها با بغداد و نیز تثبیت پرداخت حقوق کارمندان اقلیم در بودجه 2019 عراق، بحران اقتصادی اقلیم تا حدود زیادی رفع شده است.