انتشار:  شنبه 25 اسفند 1397  ::  11:52   

مدیر مرکز بیماریهای واگیر وزارت بهداشت:

ویروس عامل احتمالی بیماری در قروه/ نتایج قطعی هنوز مشخص نیست

سرویس کردستان- مدیر مرکز بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه عامل شیوع بیماری یا مسمومیت در قروه احتمالاً انتشار ویروس است، از زمان بر بودن اعلام نتیجه قطعی با بررسی دقیق خبر داد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، محمدمهدی گویا صبح امروز شنبه در نشست بررسی شیوع ویروسی که عامل مسمومیت در شهرستان قروه از روز نوزدهم تا کنون شده اظهار داشت: از روز 19 اسفند ماه یک همه گیری بیماری گوارشی در شهرستان قروه رخ داده که با تهوع و استفراغ همراه بوده و  تاکنون 734 نفر را درگیر کرده است.

به گفته او تمامی موارد مبتلا به این بیماری از همان ابتدا  با درمان سرپایی بهبود یافته،مرخص شده اند و عارضه ای نداشته اند.

گویا با بیان اینکه موارد ابتلا در این چهار روز اخیر به نسبت اوایل روند کاهشی داشته، موارد کنترلی با موفقیت پیش رفته و مشکلی از این بابت وجود ندارد، افزود: تمامی منابع مشکوک بررسی شده و خوشبختانه نشان داده شده که از نظر آب آشامیدنی هیچ گونه میکروبی مشاهده نشده و سلامت آب قطعی است.

او همچنین به بررسی مواد غذایی و سبزیجات و میوه اشاره کرد و گفت: در این زمینه نتایج هنوز به طور قطع اعلام نشده و نیازمند زمان است چرا که دقت در این مورد ضرورت دارد.

گویا همین طور اعلام کرد: نتایج آزمایشاتی که از نمونه های اولیه گرفته شده نشان می دهد احتمال دارد یک عفونت ویروسی در کار بوده و اگر این عفونت باشد باید خیلی دقیق  مواد غذایی بررسی شود تا منبع  انتشار ویروس مشخص گردد.  

او با تأکید بر اینکه تا کنون همه موارد خوب و علمی و دقیق  پیش رفته و جای نگرانی نیست، تصریح کرد: این یک بیماری خفیف بوده و نیاز است مردمنکات بهداشت فردی و عمومی و ضد عفونی کردن سبزیجات و مواد غذایی را رعایت کنند.

مطابق اظهارات این مقام مسئول آمار نشان می دهد روند بیماری تا 90 درصد روبه کاهش گذاشته و در واقع این بیماری به دارو نیاز ندارد و یک عفونت ویروسی است که خود به خود کنترل می شود.

او در خصوص سابقه شیوع چنین بیماری در کشور گفت: سوابق ابتلای این نوع بیماریها در همه جا ظرف سالهای گذشته بوده و با اقدامات مرتبط کنترل شده است و این نیست که تنها این شهر را درگیر کرده باشد.

گویا بازهم تأکید کرد که براساس علایم بیان شده احتمال بسیار زیاد ویروس است و اولین نتایج آزمایش بر روی نمونه مدفوع بیماران همین را نشان می دهد ولی برای اینکه بتوان به طور کامل نتیجه گرفت زمان نیاز است.