انتشار:  چهارشنبه 29 اسفند 1397  ::  17:29   

زیان هنگفت فعال ترین شرکت نفتی خارجی در اقلیم کردستان

سرویس جهان- شرکت جنل انرژی اعلام کرد ارزش اسمی منابع گاز و نفت موجود در میدان میران اقلیم کردستان 424 میلیون دلار کاهش یافته و این شرکت در سال 2018 از فعالیت در اقلیم کردستان هیچ ی نبرده است.

 

به گزارش کردپرس، قبل از آغاز حمله داعش به اقلیم کردستان بیش از 50 شرکت نفتی خارجی در اقلیم کردستان در جستجوی نفت و گاز بودند که با حمله داعش برخی از آنها اقلیم کردستان را ترک کردند. شرکت جنل انرژی که در لندن به ثبت رسیده اما گفته می شود بیشتر سهام آن متعلق به سرمایه داران ترکیه است، همچنان به فعالیت در اقلیم کردستان ادامه داده و به نوشته رویترز، این شرکت بیشترین سهم را در منابع بزرگ نفت و گاز اقلیم کردستان دارد.

اما این شرکت امروز اعلام کرد که ارزش اسمی منابع نفت و گاز میدان میران، بزرگ ترین میدان نفتی تحت اختیار این شرکت به میزان 424 میلیون دلار پایین آمده است. به این ترتیب، شرکت جنل انرژی فعالیت یک ساله این شرکت در میدان میران و در کل در اقلیم کردستان با زیان همراه بوده است.

این شرکت اعلام کرده است به همین دلیل قصد دارد بیشتر روی میدان نفتی بناباوه تمرکز کند. قرار بود این شرکت بر اساس توافق گازی میان ترکیه و اقلیم کردستان برنامه جامع توسعه میدان میران را اجرا کند اما در سال 2018  با زیان 245 میلیون دلاری روبه رو شده است. این در حالی است که جنل انرژی در سال قبل از آن 298 میلیون دلار سود کسب کرده بود.

مدیر مالی این شرکت در پی زیان های سال مال 2018 در اقلیم کردستان گفته است این شرکت قصد ندارد سرمایه گذاری هنگفت انجام دهد بلکه قصد دارد با بستن توافق های تجاری جدید با اقلیم کردستان، سرمایه گذاری در مناطق نفت خیز از جمله بناباوه را به صورت فاز به فاز انجام دهد.

این شرکت همچنین اعلام کرده است میزان استخراج نفت خام از میدان تاوکه نیز پایین آمده و از استخراج روزانه 35200 بشکه در روز در سال 2018 به 33700 بشکه در سال جاری رسیده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#گاز طبیعی