انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  09:08   

برگزاری جشن های نوروزی نشانی از امنیت کردستان

سرویس کردستان- استاندار کردستان گفت: برگزاری جشن های نوروزی با حضور هزاران نفر و بدون هیچ مشکلی نشان دهنده امنیت بالای استان است.

به گزارش  کرد پرس  بهمن مرادنیا شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری جشن نوروز در سنندج و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه،  برگزاری چنین جشنی با این سطح و با حضور همه اقشار و سنین و با این نظم و انظباط  نشان دهنده فرهنگ و اصالت مردم است، گفت:  این جشن ها هم برگرفته از فرهنگ اصیل منطقه است. به همه فرمانداران توصیه شده است که چنین جشن هایی را در همه شهرها برگزار کنند و این سرورها در سال گذشته نیز در بیشتر شهرهای استان برگزار شد.

استاندار کردستان گفت: یکی از آیین ها و سنت های مردم کرد جشن های نوروزی بوده و برنامه ریزی شده است در سال های آینده نیز به صورت مداوم برگزار شود. احترام به آیین های مردم، زمینه برقراری ارتباطات بیشتر در میان آحاد جامعه و آشنایی دیگر مردم کشور با فرهنگ مردم کردستان برخی از اهداف برگزاری چنین جشن هایی است.

فرمانده انتظامی کردستان هم در حاشیه این آیین گفت: در استانی که دشمنان بر آن طمع کرده اند امنیت بالایی برقرار است و چنین برنامه هایی بدون هیچ مشکلی برگزار می شود.

سردار علی آزادی اظهار داشت: بسیاری در این استادیوم ورزشی با خانواده خود حضور دارند و برگزاری این جشن شادی و نشاطی در میان همشهریان ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه مردم به خوبی با پلیس و دستگاه های حافظ نظم این برنامه همراهی کرده اند تاکید کرد: مردم طالب امنیت پایدار هستند و همیشه این امنیت با مشارکت آنها ایجاد شده است.

شهردار سنندج هم گفت: جامعه نیاز به شور و نشاط دارد و این جشن ها به نوعی مردم را از نگرانی ها و خمودگی کنونی که بخشی از جامعه را گرفته است دور می کند.

حشمت الله صیدی با اشاره به اینکه رسالت خود دانستیم حداقل کاری را در زمینه شور و نشاط جامعه انجام دهیم اظهار داشت: مردم در کمال آرامش از این جشن لذت بردند و شاد شدند.

وی اضافه کرد: درخواستی به دبیرکل یونسکو ارائه کرده ایم که سنندج به عنوان شهر خلاق در زمینه موسیقی ثبت جهانی شود.

شهردار سنندج افزود: سنندج با هنرمندانی همچون کامکارها و عندلیبی ها صاحب جایگاهی در عرصه موسیقی در دنیا است و با ثبت جهانی این شهر عاملی برای جذب گردشگر خواهد شد.

دومین جشن نوروز امروز با حضور جمع کثیری از مردم سنندج به عنوان یکی از ماندگارترین مراسم های فرهنگی ویژ] نوز از ساعت 15 تا 20 در ورزشگاه 22 گولان سنندج برگزار شد.

جشن شب نوروز 98 با محوریت موسیقی محلی برگزار شد و در این راستا از پتانسیل و هنر هنرمندان بومی برجسته استان بهره گرفته شده است.

دف نوازی، موسیقی کلاسیک، موسیقی سنتی، اجرای همزمان پنج گروه 20 نفره هه لپرکی، اجرای موسیقی تلفیقی (دیوان، دف وتنبور)، مراسم سوارانه، روشن کردن آتش توسط 300 دانش آموز و اجرای سرود نوروزانه، موسیقی و نورافشانی از برنامه های این جشن بود.