انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  12:21   

هشدار در مورد تشدید وخامت شرایط در شنگال

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فرمانده هان نیروهای مستقر در شنگال در خصوص وخامت بیشتر شرایط در شنگال به دلیل تعدد نیروهای مسلح در این منطقه و وقوع درگیری میان این نیروها هشدار می دهند.

به گزارش کردپرس، طی روزهای گذشته درگیری هایی میان یگان های مدافع شنگال که نیرویی عمدتاً ایزدی و وابسته به پ.ک.ک، به شمار می رود؛ با ارتش عراق در شنگال روی داد و قاسم ششو فرمانده نیروهای پیشمرگ در شنگال در این خصوص به سایت رسمی حزب دمکرات کردستان گفت که وجود نیروهای شبه نظامی و غیرقانونی در شنگال موجب ناامنی و بی ثباتی در شنگال شده و به همین دلیل تاکنون بیش از 80 درصد مردم آواره شنگال نتوانسته اند به محل سکونت خود در این منطقه بازگردند.

وی همچنین افزود که این نیروها با وجود اختلافاتی که با یکدیگر دارند، همگی از مردم منطقه باج و مالیات دریافت کرده و مردم شنگال، بیشترین آسیب و زیان را از این شرایط متحمل می شوند و از این شرایط ناراضی هستند.

در حال حاضر 80 درصد از کردهای ایزدی ساکن شنگال در اردوگاه های آوارگان در شهر دهوک اقلیم کردستان و اطراف آن به سر می برند و خانوارهایی که پس از آزادسازی شنگال به منطقه بازگشته اند در روزهای گذشته در اعتراض به درگیری های روی داده اخیر، دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

قاسم ششو همچنین گفت که نیروهای وابسته به پ.ک.ک، خواستار گشودن مرزهای میان شنگال و مناطق کردنشین سوریه شده اند، اما این امر موجب ناامنی بیشتر در شنگال و نفوذ عناصر افراط گرا به منطقه می شود.

از سوی دیگر حیدر ششو فرمانده نیروهای ایزد خان در شنگال نیز در این خصوص طی گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان با اشاره به اینکه شنگال در بدترین شرایط امنیتی است، گفت که شرایط امنیتی شنگال از بد به سوی بدتر شدن رفته و بازشدن مرز میان شنگال و کردستان سوریه موجب می شود که عناصر مرتبط با داعش به همراه مردم عادی از این مرزها به آسانی تردد داشته باشند.