انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  15:08   

برگزاری جشن بزرگ نوروزی در قلعه وان ترکیه

سرویس ترکیه - امروز هزاران نفر از کردهای شرق ترکیه با تجمع در قلعه وان ترکیه در مراسم جشن نوروزی 2019 شرکت کرده و آتش نوروزی را با شعارهای حمایت از لیلا گوون، نماینده پارلمان ترکیه که نزدیک به 150 روز است در اعتصاب غذا به سر می برد روشن کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، امروز هزاران نفر از کردهای شرق ترکیه با تجمع در قلعه وان ترکیه در مراسم جشن نوروزی 2019 شرکت کرده و آتش نوروز را با شعارهای حمایت از لیلا گوون، نماینده پارلمان ترکیه که نزدیک به 150 روز است در اعتصاب غذا به سر می برد روشن کردند.

امید دَدَه، رئیس تشکیلات حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در استان وان طی سخنرانی خود در این مراسم عنوان کرد: نوروز امسال برای ما یادآور نوروز 2013 است. در آن نوروز منتظر پیام عبدالله اوجالان در دیاربکر بودیم. تمام ملت ها منتظر این پیام بودند. بعد از آن که توافقنامه دلمه باغچه نادیده گرفته شد، بعد از آن روز این کشور به سمت تاریکی کشیده شد. بعد از آن بود که جسدهای بی جان روزها در خیابان ها ماند. بعد از آن بود که برای شهرداری ها قیم تعیین شد و این مردم در معرض ظلم هایی قرار گرفتند که تا کنون مانند آن را ندیده بودند. ولی روحی که امروز در اینجا وجود دارد یادآور نوروز 2013 است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ما علی رغم تمام فشارها و تهدیدات سیاسی گردهم آمده ایم. بسیاری از برنامه هایمان به خاطر سیاست قیم های تعیین شده برای شهرداری ها با مانع روبه رو شد. ما تا جایی که می توانستیم به ارائه خدمت به شما پرداختیم و به امانتی که به ما داده بودید به هیچ عنوان خیانت نکردیم. اکنون در آستانه یک فرصت تاریخی قرار داریم که ملتمان باید به خوبی از آن استفاده کنند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها