سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  18:26   

پیام پروین بولدان در جشن بزرگ نوروز دیاربکر:

رجب طیب اردوغان باید از آنکارا این میدان را ببیند

سرویس ترکیه – پروین بولدان رئیس مشترک HDP که در میان صدها هزار تن در جشن بزرگ نوروزی 2019 دیاربکر سخنرانی می کرد در اظهاراتی عنوان کرد: رجب طیب اردوغان باید از آنکارا این میدان را ببیند. درخواست صلح، فریاد آزادی و خشم از حصر را در این میدان ها ببینید.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، جشن بزرگ نوروزی در شهر دیاربکر با حضور صدها هزار تن از کردها در پارک نوروز دیاربکر واقع در منطقه باغلار این شهر کردنشین برگزار شد.

این مراسم با حضور 181 شخصیت سیاسی، فعال مدنی و آکادمیست های معروف از ترکیه و کشورهای دیگر و همچنین 286 رسانه و روزنامه نگار داخلی و خارجی برگزار شد. مردم با سر دادن شعارهای حمایت از لیلا گوون، زولکوف گزن [از فعالان کرد ترکیه که در زندان خودکشی کرد] و عبدالله اوجالان حال و هوایی سیاسی به این جشن بزرگ دادند.

لیلا گوون در پیام نوروزی خود که به صورت زنده در این جشن نیز پخش می شد در اظهاراتی عنوان کرد: سلام بر آمد (دیاربکر)، سلام بر پایتخت مقاومت. سلام بر مادران فداکار، سلام بر جوانان قهرمان. تمام شما را با روح مقاومتی که در زندان ها به وجود آمده است، در آغوش می گیرم. مردم ارجمند، نوروز آغاز بهار است. بیداری آزادی است. نوروز فریاد "مظلوم" در زندان ها، رقص "زکیه" در بالای قلعه های آمد، مشعل "روحانی" ها و "راهشان" ها است. نوروز "مظلوم دوغان" امروز "زولکوف گزن" قهرمان است. به همین دلیل نام نوروز 2019 زولکوف گزن است. دوستان، زولکوف گزن شهید راه مقاومتی است که در ترکیه شروع شده است. با مقاومتی که گزن آغاز کرده است فرداهای ما روشن خواهد شد. در برابر راهی که او در پیش گرفته است با احترام فراوان تعظیم می کنم. مردم قهرمان پیروزی نزدیک است. بهار فرا رسیده است، در سال 2019 حصر را درهم خواهیم شکست و مردممان را آزاد خواهیم کرد. تمام مردم دنیا بدانند که ما زندگی در حصر را به هیچ عنوان قبول نخواهیم کرد. سال 2019 سال مقاومت کرد و کردستان خواهد بود. با این روح مقاومت و ایمان به تمامی شما سلام گفته و نوروزتان را تبریک می گویم. نوروزتان پیروز باد. قطعاً پیروز خواهیم شد.

بعد از قرائت پیام لیلا گوون، پروین بولدان، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) اقدام به سخنرانی کرد و در اظهاراتی با اشاره به قرائت پیام عبدالله اوجالان در روند مذاکرات صلح در سال 2013 میلادی توسط وی گفت: مردم گرانقدر من نوروزتان مبارک. از اینجا به همه کردهای منطقه و تمامی مردمان خاورمیانه نوروز را تبریک می گویم. به تمامی دوستان خود، به صلاح الدین دمیرتاش، به فیگن یوکسکداغ، گولتن کیشاناک، ادریس بالوکن، سری ثریا اوندر و تمام کسانی که در برابر ظلم مقاومت می کنند سلام می گویم. آتش نوروزی که با مقاومت کاوه برافروخته شده است با مقاومت لیلا و دوستانش پر حرارت تر می شود. به لیلا گوون که 134 روز است در اعتصاب غذا است سلام می گویم. این نوروز برای شما است، آتشی که برافروخته اید روشنی بخش آینده است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دیاربکر یک بار دیگر تاریخ ساز می شود. 6 سال پیش پیام اوجالان را در این میدان من قرائت کردم. 6 سال پیش امیدهای صلح در میان تمامی ما جوانه زده بود. کسانی که آن نامه را نادیده گرفته و توافقنامه دلمه باغچه را نادیده گرفتن در 5 آوریل 2015 دست به حصر عبدالله اوجالان زدند. کسانی که روند مذاکرات صلح را به اتمام رساندند و ذهنیتی که مخالف روند مذاکرات صلح بود به این میدان به خوبی نگاه کند. اگر توافقنامه دلمه باغچه را نادیده نگرفته بودند درهای صلح، دموکراسی و آزادی باز شده بود. اگر روند مذاکرات را تمام نکرده بودند اکنون در این میدان صلاح الدین دمیرتاش، لیلا گوون، صبحات تونجل و گولتن کیشاناک حضور داشتند. ولی رویای صلح 80 میلیون انسان را فدای صندلی های خود کردند. این اراده ای که اکنون اینجا وجود دارد زانو نمی زند، گردن خم نمی کند و از صلح دست برنمی دارد. رجب طیب اردوغان باید از آنکارا این میدان را ببیند. درخواست صلح، فریاد آزادی و خشم از حصر را در این میدان ها ببینید. یک ملت با ادامه مقاومت خود یک بار دیگر در این میدان فریاد سر می دهند. صدای ما از اینجا به آنکارا و کاخ ریاست جمهوری ترکیه می رسد.

لازم به ذکر است، آتش نوروز دیاربکر که یکی از مهمترین بخش های نوروز دیاربکر در چند سال اخیر بوده و توجه رسانه های داخلی و خارجی را به خود جلب می کند امسال توسط صبیحه تمیزکان، دختر لیلا گوون، نماینده کرد ترکیه در پارلمان این کشور که در اعتصاب غذا به سر می برد و پدر و مادر زولکوف گزن، روشن شد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها