سرویس عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 1 فروردین 1398  ::  20:19   

واژگونی کشتی در موصل، جان 71 نفر را گرفت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - منابع مختلف در عراق از کشته شدن ده ها سرنشین یک کشتی مسافربری در پی واژگونی آن در رودخانه دجله در شمال غرب این کشور خبر می دهند.

به گزارش کردپرس به نقل از رسانه های عراق، منابع آگاه در شهر موصل، مرکز استان مرزی نینوا در شمال غرب این کشور عصر امروز (پنج شنبه) اعلام کردند که یک کشتی مسافربری در ین شهر به طور کامل در رودخانه دجله واژگون شد و در نتیجه آن نیز ده ها نفر که بیشتر آنها زن و کودک بودند، جان خود را از دست دادند.

منابع مذکور از نهادهای مختلف نینوا از جمله شورای استان، اداره دفاع مدنی و اداره بهداشت در رابطه با آمار قربانیان این کشتی واژگون شده هنگام حرکت به سوی جزیره توریستی ام الربیعین در رودخانه دجله، اعداد و ارقام متفاوتی ارائه دادند که بر اساس آن، شمار کشته های این حادثه از 40 تا 70 نفر در نوسان است، 20 تا 30 سرنشین کشتی نجات پیدا کردند و 20 تا 30 تن دیگر نیز ناپدید شدند.

این منابع در رابطه با ظرفیت کشتی واژگون شده در موصل و شمار سرنشینان آن نیز آمار متفاوتی ارائه دادند جایی که برخی منابع ظرفیت کشتی را 30 نفر و برخی دیگر 70 نفر اعلام کردند و برای سرنشینان آن نیز از 100 تا 200 نفر اعلام شده هر چند بر سر این مسئله که بیشتر سرنشینان زن و کودک بودند، توافق نظر وجود دارد.

در همین حال، بیشتر منابع عراقی دلیل واژگونی کشتی مذکور که حامل خانواده های در راه جزیره توریستی در روز تعطیلی جشن نوروز بوده را بار اضافی و بیش از حد آن اعلام کردند با این حال برخی از این منابع، از بالا رفتن سطح رودخانه دجله به عنوان دلیل دیگری برای این حادثه مرگبار نام بردند.

این در حالی است که وزارت بهداشت عراق آمار رسمی قربانیان حادثه واژگونی کشتی در موصل را 55 نفر شامل 33 زن، 12 کودک و 10 مرد اعلام کرده و دیده بان عراق نیز به نوبه خود از کشته شدن 65 نفر و ناپدید شدن 30 تن دیگر خبر داده است.

با این حال سرلشکر سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که بر اساس تحقیقات اولیه دلیل واژگونی کشتی مذکور در رود دجله، ظرفیت کمتر آن نسبت به شمار سرنشینان بوده، اعلام کرد که این حادثه جان 71 زن، کودک و مرد را گرفته در حالی که تاکنون 55 سرنشین از جمله 19 کودک نجات پیدا کرده اند.

برچسب‌ها:
#عراق
#موصل
#دجله
#واژگونی کشتی