انتشار:  جمعه 2 فروردین 1398  ::  12:42   

هشدار پژوهشگر مسائل خاورمیانه:

ترکیه به دنبال بیرون کردن کُردها از عفرین است

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه می گوید دولت ترکیه با اسکان اعراب آواره در عفرین به دنبال بیرون کردن کردها از این شهر کردنشین در سوریه است.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه طی عملیاتی نظامی موسوم به شاخه زیتون، منطقه عمدتا کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را در اوایل سال 2018 از کنترل نیروهای کرد سوریه خارج کرد و اداره آن را مشترکا با نیروهای شورشی ارتش آزاد سوریه به دست گرفت.

تاکنون گزارش های متعددی از سوی سازمان های بین المللی مانند سازمان ملل در مورد غارت اموال کردها، تعقیب و تهدید آنها و اسکان دادن اعراب دیگر مناطق سوریه در این شهر توسط دولت ترکیه و شورشیان منتشر شده است. برخی رسانه های غربی نیز گزارش هایی درباره سرقت محصول زیتون عفرین توسط ترکیه و فروش آن در بازار اروپا به نام زیتون محصول ترکیه منتشر کرده اند.

دکتر فابریس بالانشه، پژوهشگر موسسه خاورمیانه و استاد دانشگاه لیون فرانسه هشدار داد ترکیه در حال ایجاد تغییردر ترکیب جمعیتی عفرین و بیرون راندن کردها از این منطقه حاصلخیز است.

دکتر بالانشه به سیریا دیرکت گفته است نیت روشنی بر جایگزینی اعراب به جای کردهای ساکن در عفرین وجود دارد.

وی تاکید کرد آنکارا در نظر دارد تا با اسکان اعراب مهاجر سایر مناطق سوریه در عفرین، ترکیب جمعیتی این منطقه را تغییر داده و باعث کاهش جمعیت کردها شود تا بعداد آنها را مجبور به ترک این منطقه کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#عفرین