انتشار:  جمعه 2 فروردین 1398  ::  12:47   

حکومت ترکیه پیش از هر انتخاباتی نفت و گاز کشف می کند

سرویس ترکیه - مسئله اکتشاف نفت و گاز طبیعی به یک روال همیشگی حاکمیت سیاسی حزب عدالت و توسعه (AKP) پیش از هر انتخاباتی تبدیل شده است و این حزب پیش از هر انتخاباتی ادعای کشف منابع انرژی گاز طبیعی و نفت را مطرح می کند.

خبر اکتشاف نفت در حوزه نفتی مرمر – 1 در محدوده استان دیاربکر – سرت دیروز از سوی فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در سفر به سرت اعلام شد. مسئله اکتشاف نفت و گاز طبیعی به یک روال همیشگی حاکمیت سیاسی حزب عدالت و توسعه (AKP) پیش از هر انتخاباتی تبدیل شده است. حزب حاکم پیش از هر انتخاباتی در ترکیه ادعای کشف منابع انرژی گاز طبیعی و نفت را مطرح می کند. موضوعی که از سال 2014 میلادی همواره به آن پرداخته شده و پیش از هر انتخاباتی از سوی حکومت تحت عناوین مشابهی مطرح می شود. در همین راستا نگاهی می انداریم به ادعاهای مطرح شده مبنی بر کشف میادین نفتی و گازی ترکیه از سال 2014 میلادی که توسط حزب حاکم پیش از انتخابات ادوار مختلف مطرح شده است.

ادعای 7 فوریه 2014 میلادی  مبنی بر کشف میدان گازی در دیاربکر: پیش از انتخابات 30 مارس شهرداری های ترکیه در سال 2014 ادعایی مبنی بر کشف میدان گازی در دیاربکر مطرح شد که گفته می شد این میدان نفتی پتانسیل تأمین نیازهای 40 ساله گاز طبیعی ترکیه را خواهد داشت. همچنین در این ادعا مطرح شده بود که در منطقه جنوب شرق آناتولی، تراکیه، حاشیه دریای سیاه، اطراف دریاچه توز [نمک] و منطقه توروسلار نیز اقدامات اکتشاف گاز آغاز شده است.

ادعای 9 ژانویه 2015 میلادی مبنی بر کشف گاز طبیعی در ترکیه: پیش از انتخابات سرنوشت ساز 7 ژوئن 2015 میلادی یک بار دیگر مسئله کشف گاز و نفت در ترکیه مطرح شد و این بار عنوان شد شرکت انرژی مارسای کانادا در منطقه پویراز گاز طبیعی کشف کرده است که حجم آن 600 میلیون مترمکعب تخمین زده می شود.

ادعای 14 اکتبر 2015 میلادی مبنی بر کشف گاز طبیعی در منطقه دریای سیاه: در پی برگزاری انتخابات جنجالی 7 ژوئن 2015 میلادی و کشاندن ترکیه به سمت یک انتخابات زودهنگام در 1 نوامبر همان سال به دلیل عدم تشکیل حکومت ائتلافی در ترکیه، یک بار دیگر و این بار در آستانه انتخابات 1 نوامبر مسئله کشف گاز طبیعی در ترکیه مطرح و عنوان شد: شرکت های انرژی لوک اویل، پان آتلانتیک و رم گاز در منطقه دریای سیاه در ترکیه یک میدان گازی با حجم 30 میلیارد متر مکعب کشف کرده اند.

ادعای 24 فوریه و 20 آوریل 2016 میلادی مبنی بر کشف گاز طبیعی: همزمان با ورود کشور به موجی از فضای انتخاباتی برای رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه که برای حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه حکم مرگ و زندگی داشت، یک بار دیگر اکتشاف گاز از سوی رسانه های وابسته به حاکمیت سیاسی ترکیه مطرح شد. ادعای یک شرکت اکتشاف خصوصی در استان ساکاریا مبنی بر وجود گاز طبیعی در عمق 400 – 450 متری در منطقه سردیوان و فرضیلی این امید را یک بار دیگر در میان مردم ترکیه زنده کرد که شاید بتوان در آینده وابستگی شدید حامل های سوخت به خارج از کشور را به پایان رساند. همچنین این ادعا در 20 آوریل همین سال نیز تکرار شد و این بار شرکت همکاری نفتی آنونیوم ترکیه اعلام کرد در اقدامات صورت گرفته در منطقه ساری چمن و محدوده منطقه اینجیرلیک میدان گاز طبیعی کشف کرده است.

ادعای 16 می 2018 میلادی مبنی بر کشف میدان نفتی در استان کردنشین باتمان ترکیه: پیش از انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی رویه امیدبخشی به ملت ترکیه برای اتمام وابستگی خارجی به نفت و گاز بار دیگر به صورت سیستماتیک از سوی حاکمیت سیاسی در دستور کار قرار گرفت و با بیان این که یک میدان نفتی غنی در منطقه ساسون باتمان کشف شده است، عنوان گردید که در ماردین و شرناخ نیز اقدامات برای کشف میادین نفتی سرعت گرفته است.

ادعای 21 مارس 2019 میلادی مبنی بر اکتشاف نفت در دیاربکر: 10 روز مانده به انتخابات ترکیه یک بار دیگر این موضوع از سوی حکومت مطرح می شود. فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در اظهاراتی با اشاره به اکتشاف نفت در دیاربکر عنوان کرد: در منطقه عملیاتی "مرمر – 1" واقع در دیاربکر با شکافتن 3 هزار و 500 متر در زیر زمین برای اولین بار در تاریخ ترکیه با یک روش جدید دست به اکتشاف نفت زده ایم. وی همچنین اعلام می کند: استخراجی که از 3 هزار و 700 متر زیر زمین در این محدوده انجام خواهیم داد و روزانه به استخراج 200 بشکه نفت اقدام خواهیم کرد. این عمیق ترین چاه نفتی ما خواهد بود. مرمر – 1 دیاربکر اولین حوزه نفتی ترکیه خواهد بود. هدفمان حفر 50 چاه نفتی دیگر در این منطقه است.

لازم به ذکر است، هیچ کدام از ادعای مطرح شده از سال 2014 به صورت جدی به بعد استخراج و بهره برداری نرسیده است و ترکیه همچنان یکی از بزرگترین وارد کنندگان نفت و گاز طبیعی از روسیه، ایران، عراق و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به حساب می آید و با توجه به زمان بندی هایی که این اکتشاف ها رسانه ای شده است بیشتر از آن که یک کار عملی و جدی برای اکتشاف نفت و گاز باشد برای تبلیغات انتخاباتی مورد استفاده قرار گرفته و جنبه تبلیغاتی دارد. به همین خاطر است که هیچ کدام از این ادعاها تا کنون به مرحله بهره برداری جدی نرسیده است.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه