انتشار:  جمعه 2 فروردین 1398  ::  16:51   

در پی حادثه واژگونی کشتی در موصل؛

اعلام عزای عمومی در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئت وزیران اقلیم کردستان، در پی وقوع حادثه واژگونی کشتی تفریحی در موصل که جان باختن 100تن را در پی داشت؛ عزای عمومی اعلام کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی کُردی زبان ان. آر. تی، در بیانیه ای که از سوی هیئت وزیران اقلیم کردستان منتشر شده؛ آمده که به منظور اعلام همدردی با بستگان قربانیان و بازماندگان حادثه واژگونی کشتی تفریحی در موصل و مردم عراق، در اقلیم کردستان نیز هم‌زمان با عراق، عزای عمومی اعلام می شود.

بنا به این بیانیه تمامی جشن های نوروزی رسمی و دولتی در اقلیم نیز لغو می شود.

هیئت وزیران اقلیم اعلام کرده که از لحظه وقوع این حادثه تمامی ارگان ها و نهادهای اقلیم با تمام توان و امکانات خود برای کمک به موصل و قربانیان این حادثه اعلام آمادگی کرده و همکاری های لازم را در این زمینه انجام داده اند.

 روز گذشته و در اولین روز سال 1398 خورشیدی و آغاز جشن های نوروزی، کشتی حامل 200 تن از افرادی که قصدبرگزاری جشن های نوروزی در منطقه تفریحی رود دجله را داشتند، واژگون شده و  وزارت کشور عراق شمار جان باختگان این حادثه را 100 تن از جمله 19 کودک و 61 زن اعلام کرد.

علت این حادثه سوار شدن مسافرین بیش از ظرفیت کشتی اعلام شده و گفته می شود در حالی که کشتی مذکور ظرفیت حمل 50 مسافر را داشته است، 200 مسافر سوار آن شده و به علت سنگینی بیش از حد، کشتی واژگون شده و 9 نفر در این خصوص دستگیر شدند.

دولت عراق در پی این حادثه سه روز در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.