سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 2 فروردین 1398  ::  23:04   

یگان‌های مدافع شنگال: با ارتش عراق به توافق رسیدیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فرماندهی یگان های مدافع شنگال در بیانیه ای با اشاره به درگیری های اخیر میان این نیروها و ارتش عراق، اعلام کرد که با فرماندهان ارتش به راه حلی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی دست یافته اند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری روژ نیوز، در بیانیه ای که از سوی فرماندهی یگان های مدافع شنگال منتشر شده، آمده که درگیری های روی داده اخیر میان این نیروها و ارتش عراق موجب نارضایتی و نگرانی این نیروها شده است.

همچنین تأکید شده که یگان های مدافع شنگال خود را نیرویی عراقی دانسته و دفاع و حفاظت از ثبات و امنیت شنگال و عراق را وظیفه خود می داند و در این راستا تمام مسئولیت های خود را اجرا می کند.

یگان های مدافع شنگال اعلام کرده که با ارتش عراق به راه حل و توافقی برای ممانعت و جلوگیری از تکرار چنین وقایعی دست یافته اند.

در پایان این بیانیه آمده که یگان های مدافع شنگال در 5 سال گذشته وظیفه خود در دفاع از شنگال را انجام داده و از این پس نیز از اصول و ارزش های خود دفاع کرده و توطئه های دشمنان را خنثی می سازد.

این در حالی است که شبکه تلویزیونی ان. آر. تی، گزارش داد که امروز جمعه 22 مارس/ 2 فروردین، ارتش عراق شمار بسیاری نیرو و تجهیزات نظامی را وارد شنگال کرده است.

لازم به ذکر است که روز 17 مارس درگیری میان یگان های مدافع شنگال که نیرویی وابسته به پ.ک.ک شناخته می شود و ارتش عراق روی داد و دو تن از نیروهای دو طرف کشته و 6 تن نیز مجروح شدند و با وجود اینکه روز پنجشنبه نیز نشستی میان فرماندهان این نیرو و مقامات ارتش عراق در منطقه خانه سور از توابع شنگال با حضور زرتشت شنگالی فرمانده کل یگان های مدافع شنگال و نجم الدین جبوری فرمانده عملیات نینوا برگزار شد؛ این نیروها بار دیگر با یکدیگر درگیر شدند.

از سوی دیگر نیز مسئول تشکیلات اتحادیه میهنی کردستان در شنگال اعلام کرد که ارتش عراق در پی نشستی که در شنگال انجام داده، تصمیم به اخراج یگان های مدافع شنگال و کلیه نیروهای مسلح غیرقانی و خارج از چارچوب نیروهای دولتی عراق، از شنگال گرفته است.

در پی حمله داعش به شنگال در 2014 میلادی و خروج ارتش عراق و دیگر نیروها از منطقه نیروهای پ.ک.ک، وارد این منطقه شده و طی درگیری با داعش، اقدام به ساماندهی کردهای ایزدی و تشکیل نیرویی از آنان تحت عنوان یگان های مدافع شنگال کردند و این نیرو در حال حاضر از کردهای ایزدی تشکیل شده به عنوان نیرویی ایزدی در شنگال باقی مانده اند.