انتشار:  شنبه 3 فروردین 1398  ::  11:06   

اختصاصی کردپرس:

ایغدیر؛ کلاف سردرگم انتخابات و رقابت کردها و ترک های ملی گرا

سرویس ترکیه – شهر کوچک ایغدیر که به دلیل بافت دموگرافی منحصر به فرد خود به محل رقابت فشرده احزاب سیاسی مختلف تبدیل شده است، رقابت بزرگی را در انتخابات شهرداری های 2019 میلادی ترکیه تجربه خواهد کرد.

ایغدیر، شهری کوچک در شرق ترکیه و هم مرز با جمهوری اسلامی ایران که دیگر به راحتی می توان به آن یک شهر کردنشین گفت، به دلیل بافت دموگرافی منحصر به فردی که دارد در هر دوره از انتخابات شاهد رقابت های فشرده ای میان احزاب سیاسی ترکیه است. این استان مرزی علی رغم حضور در یک منطقه کردنشین از دیرباز به عنوان یک منطقه آذری نشین های ترکیه به حساب آمده و بیشترین آذری های ترکیه در این استان حضور داشته اند. این موضوع نیز رگه های ملی گرایی ترک را در دل منطقه کردنشین بیش از پیش جلوه گر کرده و به همین دلیل این استان از معدود مکان هایی در شرق آناتولی است که حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) در آن از قدرت بالایی برخوردار است.

مهاجرت آذری های ایغدیر به استانبول و از طرف دیگر مهاجرت کردهای ترکیه از جنوب شرقی آناتولی به این استان در طول تاریخ باعث تغییر دموگرافی این منطقه شده و در چند سال اخیر کفه به سمت کردهای ساکن ایغدیر سنگینی کرده و جمعیت کردهای این شهر را به بیش از 50 درصد رسانده است. از همین رو حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به عنوان تنها نماینده رسمی کردهای ترکیه در عرصه سیاست فعال ترکیه در این استان قدرت گرفت و توانست در دوره قبلی انتخابات شهرداری ها در این شهر پیروز شود.

حزب عدالت و توسعه (AKP) یکی دیگر از احزاب قدرتمند در این شهر کوچک است. حضور بخش قابل توجهی از کردهای محافظه کار در ایغدیر در کنار آذری ها و ترک های هوادار آک پارتی در این شهر رقابت انتخاباتی میان احزاب را در این شهر بسیار پیچیده می کند؛ به خصوص در این دوره از انتخابات که حزب دیگری به نام حزب خوب نیز به عنوان یک حزب ملی گرای ترک از بدنه حزب حرکت ملی ترکیه جدا شده و در عرصه سیاست ترکیه وارد شده و در شهر ایغدیر به هواداران قابل توجهی دست پیدا کرده است. علاوه بر این، ایغدیر از حوزه های نفوذ حزب وطن ترکیه نیز به حساب می آید. در واقع ایغدیر از معدود مکان هایی است که حزب وطن در آنجا به شکل قوی حضور دارد. بنابراین اطلاق "کلاف سردرگم انتخابات شهرداری" برای شهر کوچک ایغدیر که شاهد رقابت بزرگی خواهد بود بی دلیل هم نیست.

به دلیل همین بافت دموگرافی منحصر به فرد ایغدیر است که صف آرایی های سیاسی که در آنکارا شکل گرفته است در ایغدیر تماماً به هم می ریزد. این شهر از معدود مناطقی است که جناح بندی ها و صف آرایی های احزاب سیاسی که در شهرهای مختلف شاهد آن هستیم به هم ریخته و ائتلاف منظم جمهور – ملت در این شهر به یک حالت سردرگمی تبدیل شده است. حزب خوب که در واقع متحد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) و بخشی از ائتلاف ملت است بر خلاف دیگر حوزه های انتخاباتی در ایغدیر از نماینده MHP و در واقع ائتلاف جمهور حمایت می کند. دلیل حمایت حزب خوب از نامزد MHP در شهر ایغدیر مقابله با پیروزی HDP به عنوان یک حزب کردی است. در پی قدرت گرفتن کردها در ایغدیر این مسئله برای ملی گراهای ترک که به صورت نمادین این شهر را به عنوان شهر آذری های ترکیه به حساب می آورند و در واقع مکان رشد ملی گرایی ترک در شرق ترکیه از آن یاد می شد در چند سال اخیر با افول ملی گراهای ترک روبه رو شده است و این مسئله برای حزب خوب که در واقع یک حزب ملی گرا به حساب می آید باعث شده است تا با برهم زدن تمام جناج بندی ها و ائتلاف ها از رقیب خود در عرصه سیاسی حمایت کند.

در 10 سال اخیر بعد از آن که کردها در ایغدیر توانستند شهرداری ها را به دست آورند حزب ملی گرای ترکیه تلاش فراوانی برای باز پس گیری این شهر از کردها کرده است. با نگاه به آمار انتخابات دو دوره گذشته شهرداری های این کشور متوجه خواهیم شد که انتخابات در ایغدیر تا چه اندازه فشرده و تنگاتنگ سپری شده است:

انتخابات شهرداری های 2009 میلادی:

حزب کردی مناطق دموکراتیک ترکیه (BDP): 39.60 درصد آراء

حزب حرکت ملی ترکیه (MHP): 27.10 درصد آراء

حزب عدالت و توسعه (AKP): 30.50 درصد آراء

انتخابات شهرداری های 2014 میلادی:

حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP): 44.7 درصد آراء

حزب حرکت ملی ترکیه (MHP): 42.35 درصد آراء

حزب عدالت و توسعه (AKP): 10.9 درصد آراء

با در نظر گرفتن این که نامزد AKP در این دوره از انتخابات به نفع نامزد MHP کناره گیری کرده است و با توجه به حمایت حزب خوب از نامزد MHP در واقع یک اتحاد بسیار گسترده علیه HDP در این دوره از انتخابات به وجود آمده است. حتی رئیس جمهوری آذربایجان نیز در پیامی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خواستار فعالیت بیشتر برای پیروزی در انتخابات شهرداری های ایغدیر شده است.

در کل باید اعلام کرد، یاشار آک کوش و عیلم چلیک، به عنوان نامزدهای مشترک HDP برای شهرداری ایغدیر در این دوره از انتخابات کار بسیار دشواری در پیش خواهند داشت. HDP نه تنها باید آراء دوره های قبل را حفظ کند بلکه باید در برابر اتحاد آراء AKP – MHP دست به افزایش آراء خود در این حوزه انتخاباتی هم بزند. زیرا با نگاه به نتایج نزدیک این سه حزب در ایغدیر در صورت جمع آراء AKP با MHP حزب کردی HDP شانسی برای پیروزی نداشته و بعد از 10 سال شهرداری ایغدیر را از دست خواهد داد. با توجه به این که حزب خوب و شخص مرال آکشنر نیز در این شهر بین 5 الی 6 درصد آراء را نیز به خود اختصاص داده است (در انتخابات 2018 حزب خوب در انتخابات نمایندگان پارلمان در ایغدیر 5.86 و مرال آکشنر در انتخابات ریاست جمهوری 6.44 درصد رإی به دست آورد) حمایت این حزب از نامزد MHP نیز بر دشواری های HDP در این انتخابات می افزاید.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

دیاربکر؛ تقابل کردهای راست محافظه کار با کردهای چپ گرا در بزرگترین شهر کردنشین ترکیه

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات