انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  01:36   

سرنوشت ابوبکر البغدادی بعد از سقوط خلافت داعش

سرویس جهان- کردها، آمریکاییها، روسها، عراقیها و سوریها به دنبال ابوبکر البغدادی رهبر داعش هستند اما ظاهرا حتی بعد از سقوط آخرین دژ داعش در سوریه به نام باغوز، اثری از رهبر مخوف ترین گروه تروریستی چند سال اخیر جهان دیده نشده است.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه که شش ماه پیش آخرین عملیات را برای پاکسازی شرق سوریه از وجود نیروهای داعش آغاز کردند، روز شنبه 3 فروردین 1398 اعلام کردند آخرین دژ این گروه را در منطقه شرق سوریه تسخیر کرده اند. نیروهای کرد سوریه روز شنبه جشن نابودی داعش در سوریه را با حضور یک مقام ارشد آمریکایی برپا کردند. این در حالی است که اثری از ابوبکر البغدادی، رهبر آن که در سال 2014 میلادی در موصل خلافت داعش را اعلام کرد دیده نمی شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به سرنوشت ابوبکر البغدادی پرداخت و نوشت: کُردها، سوریه، عراق، آمریکا و روسیه به دنبال او هستند اما ظاهرا محل اختفای بغدادی به یک راز تبدیل شده است.

در این گزارش اشاره شده که بسیاری از رهبران ارشد داعش در این چند سال کشته شده اند و هر چند اخیرا شایعه هایی در مورد کشته شدن وی منتشر شده اما سرنوشت وی که آمریکا برای سرش جایزه 25 میلیون دلاری گذشته در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

شان رایان، سخنگوی ائتلاف ضدداعش که حامی اصلی نیروهای کرد سوریه در جنگ با داعش بوده به آسوشیتدپرس گفت: ائتلاف نه ابوبکر ابغدادی را در اختیار دارد و نه از محل زندگی وی خبر دارد.

محمود الخدر، بنیانگذار گروه ساوند اند پیکچر که فعالیت های داعش را مستند کرده است، می گوید: آخرین باری که افرادی درباره حضور البغدادی در منطقه شهادت دادند 15 ماه پیش بود.

اما صفحه توییتر این گروه گزارش کرده است که نمی تواند احتمال دستگیر شدن وی را رد کند زیرا  ائتلاف مبارزه با داعش بسیاری از عملیاتهای مخفی و شبانه علیه رهبران داعش را  توسط آمریکا در طول مرز عراق گزارش نکرده است.

مقامات اطلاعاتی عراق هم به این خبرگزاری گفته اند رهبر داعش در بیابان های وسیع مرزی عراق به سر می برد و برای مخفی شدن در تونل هایی در این بیابان ها زندگی می کند.

یکی از مقامات ارشد اطلاعات عراق به آسوشیتدپرس گفت: البغدادی از وسائل ارتباطی و اینترنت استفاده نمی کند تا ائتلاف از این راهها او را شناسایی نکند. همچنین اگر افرادی از گروه داعش بخواهند با وی ملاقات داشته باشند باید کیلومترها دورتر از محل اختفای وی منتظر بمانند سپس با استفاده از موتورسیکلت وی را به حضور البغدادی می برند.

یک مقام دیگر عراقی نیز که نخواسته نامش فاش شود می گوید آمریکاییها دو تن از افراد بسیار نزدیک به البغدادی را کشتند و همسران آنها را نیز دستگیر کردند. آمریکا امیدوار است که از طریق آنها به اطلاعاتی درباره ابوبکر البغدادی دست پیدا کند.

فرماندهان نیروهای کرد سوریه هنوز اظهارنظری درباره سرنوشت رهبر داعش نکرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#داعش
#ابوبکر البغدادی