انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  15:13   

مدیرکل هواشناسی استان کردستان اعلام کرد

سامانه بارشی تا چهارشنبه مهمان کردستان/ جاده ها لغزنده می شود

سرویس کردستان- بر اساس آخرین پیش بینی های اداره کل هواشناسی کردستان با ورود سامانه بارشی نسبتا فعال به سطح استان شاهد افزایش پوشش ابر، مه، وزش باد گاها شدید، در بعضی ساعات بارش‌های قابل ملاحظه باران و برف در ارتفاعات و گردنه‌ها و احتمال بارش تگرگ خواهیم بود.

به گزارش کرد پرس بر اساس اطلاعیه اداره کل هواشناسی کردستان، با توجه به بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌ها و مدل‌های پیش‌یابی هواشناسی، به تدریج تا بعد از ظهر روز چهارشنبه با ورود سامانه بارشی نسبتا فعال به سطح استان شاهد افزایش پوشش ابر، مه، وزش باد گاها شدید، در بعضی ساعات بارش‌های قابل ملاحظه باران و برف در ارتفاعات و گردنه‌هاکولاک برف،  در برخی نقاط رعد و برق و احتمال بارش تگرگ خواهیم بود.

شدت بارش‌ها از بعدازظهر روز یک‌شنبه و برای مناطق جنوبی و تا حدودی غربی استان مانند کامیاران، مریوان، بانه، سروآباد، اورامان، سقز، سرشیو، سنندج، قروه و دهگلان رخ خواهد داد.

از اوایل شب دوشنبه تا صبح سه‌شنبه از ناپایداری‌ها کاسته شده ولی دوباره از ظهر سه‌شنبه بر میزان بارش‌ها افزوده خواهد شد، با توجه به شدت بارش‌ها و روان آب ایجادشده ناشی از ذوب شدن برف در ارتفاعات و گردنه‌ها، امکان وقوع بهمن، ریزش کوه، آبگرفتگی معابرشهری و روستایی،  سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها بخصوص برای مناطق غربی و جنوبی استان در این مدت دور از انتظار نیست.

به تدریج با سرد شدن هوا از عصر سه‌شنبه و تبدیل بارش‌ها به شکل برف، بویژه در گردنه‌ها، ارتفاعات و مناطق سردسر، همچنین کولاک مه و لغزندگی سطح جاده‌ها، اختلال در تردد بین شهری و روستایی نیز پیش‌بینی می‌شود.

در هنگام فعالیت این سامانه، بخشی از گرد و خاک تشکیل شده روی عراق و سوریه به استان منتقل شده و کیفیت هوا و دید افقی را کاهش می‌دهد.