انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  17:05   

آتش نوروز در استانبول نیز برافروخته شد

سرویس ترکیه - در مراسم جشن نوروز که در منطقه بکرکوی استانبول برگزار شد، نمایندگان HDP به صورت مشترک با اعضای تجمع اعتراضی مادران شنبه اقدام به برافروختن آتش نوروز در استانبول کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، در مراسم جشن نوروز که با حضور نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، اعضای حزب کار، فعالان سیاسی و مدنی کرد و ترک ترکیه، اعضای تجمع اعتراضی مادران شنبه و دیگر احزاب چپ ترکیه در بازار ملت بکرکوی استانبول برگزار شد، بیانیه ای به زبان کردی و ترکی از سوی هیئت هماهنگ کننده جشن های نوروزی قرائت شد که در این بیانیه به مسئله حصر عبدالله اوجالان، اعتصاب غذاهای ترکیه و انتخابات شهرداری های 2019 میلادی در ترکیه اشاره گردید.

در این بیانیه آمده است: نوروز را که به عید تمام مظلومین تبدیل شده است، به تمام ملت ها تبریک می گوییم. برای شهرداری هایمان قیم تعیین کرده و نمایندگان ملت و زنان را زندانی می کنند. جنازه هایمان را ربوده و پنهانی دفن می کنند. علی رغم تمام این حملات و فشارها ملت اینجا است. اراده ملت را نمی توانند شکست دهند. دائماً اعلام می کنند کردها به شمال عراق بروند. ما ریشه های این کشور هستیم. با دروغ می خواهند مردم را فریب دهند. زمستان سخت به اتمام رسیده است و به بهار خیلی نزدیک هستیم. اعتصاب غذاها هر روز در حال گسترش است. میلیون ها انسان میادین نوروز را پر کردند و می گویند ما لیلا گوون هستیم. حصری که علیه عبدالله اوجالان اعمال شده است علیه تمام ملت ها اعمال می شود. همگی با هم دیوارهای حصر را ویران خواهیم کرد. یا آزاد... یا آزادی...

در پی قرائت این بیانیه آتش نوروز با حضور اعضایی از جنبش مادران شنبه و نمایندگان HDP روشن شد و مادران شنبه نیز در بیانیه خود با درخواست پایان دادن به حصر عبدالله اوجالان بیان کردند: فرزندانمان امروز در اعتصاب غذا هستند. ما را تنها مادران می توانند درک کنند. اگر امینه اردوغان [همسر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه] اکنون به جای ما بود چه می گفت؟ تا زمانی که از امرالی صدایی به گوش برسد فرزندان ما خواهند مرد. تا زمانی که وکلا و خانواده اوجالان با او دیدار نکرده اند فرزندان ما اعتصاب غذاها را نخواهند شکست.

لازم به ذکر است، این مراسم در حالی برگزار شد که تدابیر شدید امنیتی از سوی نیروهای پلیس در این گردهمایی نوروزی اتخاذ شده بود و نیروهای پلیس ترکیه اجازه آوردن اشیاء و پارچه های سبز، زرد و قرمز به محل برگزاری جشن را نداده و از ورود روزنامه نگاران به محل برگزاری جشن نیز جلوگیری به عمل آوردند.

همچنین، خبرهای منتشر شده از حواشی جشن نوروز استانبول حاکی از دستگیری افرادی است که هنوز آمار دقیقی از آن منتشر نشده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها