انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  21:27   

مهمترین تحولات روز یکشنبه 4/1/1398 در ترکیه

  •  ازمیر؛ ائتلاف کامل اپوزیسیون در برابر حاکمیت سیاسی در دژ مستحکم CHP

با حمایت کامل حزب کُردی HDP از نامزد ائتلاف ملت در شهر ازمیر در واقع یک ائتلاف گسترده و کامل در برابر حاکمیت سیاسی ترکیه به وجود آمده است که این مدل می تواند چشم انداز انتخابات حساس و سرنوشت ساز 2023 میلادی در ترکیه باشد.

  • یک زندانی سیاسی کرد در اعتراض به حصر عبدالله اوجالان خودکشی کرد

زهرا ساغلام، یکی دیگر از فعالان سیاسی زن کرد ترکیه در زندان تیپ T اولتو در اعتراض به حصر عبدالله اوجالان در ترکیه دست به خودکشی زد.

  • وزارت دفاع ترکیه: ارتش ترکیه تنها ارتشی است که رو در رو با داعش جنگیده است

وزارت دفاع ترکیه در پی اعلام شکست داعش در سوریه طی بیانیه ای با اشاره به مبارزات نیروهای مسلح ترکیه با داعش عنوان کرد: ارتش ترکیه تنها ارتشی است که رو در رو با داعش جنگیده است.

  • آتش نوروز در استانبول نیز برافروخته شد

در مراسم جشن نوروز که با حضور نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، اعضای حزب کار، فعالان سیاسی و مدنی کرد و ترک ترکیه، اعضای تجمع اعتراضی مادران شنبه و دیگر احزاب چپ ترکیه در بازار ملت بکرکوی استانبول برگزار شد، بیانیه ای به زبان کردی و ترکی از سوی هیئت هماهنگ کننده جشن های نوروزی قرائت شد که در این بیانیه به مسئله حصر عبدالله اوجالان، اعتصاب غذاهای ترکیه و انتخابات شهرداری های 2019 میلادی در ترکیه اشاره گردید.

  • تأکید نماینده اتحادیه اروپا بر شناسایی PKK به عنوان گروه تروریستی

کریستین برگر نماینده اتحادیه اروپا در ترکیه، در اظهاراتی عنوان کرد: ما به عنوان اتحادیه اروپا می دانیم که PKK را گروه تروریستی اعلام کرده ایم.

  • اعتراض لیلا گوون به خودکشی ها در زندان های ترکیه: درخواست می کنم از اقدامات «فدایی» خودداری کنید

در پی انتشار اخبار پی در پی خودکشی فعالان سیاسی کرد ترکیه و اعضای PKK در زندان های ترکیه در اعتراض به حصر عبدالله اوجالان، لیلا گوون در پیامی اعلام کرد: درخواست می کنم از اقدامات فدایی خودداری کنید.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه