انتشار:  یک‌شنبه 4 فروردین 1398  ::  23:55   

بار دیگر نشست اتحادیه میهنی و حزب دمکرات بدون نتیجه پایان یافت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نشست دو جانبه میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در اربیل، در خصوص تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان، بار دیگر بدون هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت.

به گزارش کردپرس، با وجود سپری شدن 6 ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان، دولت جدید به دلیل اختلاف میان دو حزب اصلی و حاکم اقلیم، یعنی حزب دمکرات و اتحادیه میهنی هنوز تشکیل نشده است.

این در حالی است که این دو حزب در طول این 6 ماه بارها نشستی هایی را برگزار کرده و از حصول توافق خبر داده اند، اما امروز یک شنبه 4 اسفند/24 مارس بار دیگر نشست این دو حزب، بدون هیچ گونه نتیجه مشخصی پایان یافت.

دو حزب در اطلاعیه مشترکی اعلام کردند که محور گفتگوهای این نشست نیز همان محور نشست های پیشین بوده و طرفین به این نشست ها ادامه خواهند داد.

اختلاف این دو حزب با وجود مذاکرات میان رهبران ارشد نیز ادامه داشته و مانع از تشکیل دولت اقلیم شده است.

پیشتر دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دمکرات در نشستی دیگر توافق کردند که در تاریخ 18 فوریه نشست پارلمان کردستان را برای تعیین هیئت رئیسه جدید پارلمان و آغاز روند‌ تشکیل کابینه جدید دولت برگزار کرده و همچنین اعلام کردند که در این تاریخ نشست شورای استانی کرکوک برای عادی سازی وضعیت آن و تعیین استاندار جدید انجام می شود.

با این وجود دفتر سیاسی اتحادیه میهنی به صورت رسمی اعلام کرد که حضور این حزب در نشست های مذکور، منوط به حصول و امضای بسته توافقی با حزب دمکرات در مورد مسائل کرکوک، تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان و روابط اربیل و بغداد است و در نشست 18 فوریه شرکت نکرد.

حزب دمکرات پیشتر به عنوان برنده انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان، نیچروان بارزانی را به عنوان نامزد ریاست اقلیم و مسرور بارزانی را به عنوان نامزد تصدی نخست وزیری دولت جدید اقلیم معرفی کرده و سخنگوی حزب دمکرات کردستان اعلام کرد که این حزب خود به صورت مستقل منصب ریاست اقلیم کردستان را فعال کرده و رئیس جدید اقلیم را منصوب می کند و سپس قانون ریاست اقلیم در پارلمان و با رأی دیگر احزاب اصلاح می شود.