انتشار:  دوشنبه 5 فروردین 1398  ::  09:04   

عایشه افندی در گفت‌وگو با کُردپرس:

نوروز جشن ظلم‌ ستیزی است

سرویس سوریه - یکی از مقامات کُرد سوری گفت: این کُردها هستند که همزمان‌ با برافراشتن آتش نوروز، امپراتوری داعش را از بین بردند.

«عایشه اَفندی» رئیس مشترک پیشین جوامع دموکراتیک کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به همزمانی برافراشتن آتش نوروز و پایان داعش در سوریه، اظهار کرد: نوروز جشن رهایی است. همان گونه که مردم‌ ما در طی هزاران سال نبرد با ظلم پیروز شده‌اند، امروز نیز طومار خلافت ظالم دیگری را در هم پیچیدند.

وی ادامه داد: اکنون ما در دوران گذار قرار داریم. داعش برای بار اول در کوبانی دومینوی شکست خود را دید و امروز نیز امپراتوری داعش در دیرالزور به پایان خود رسید. داعش با تمام امکاناتی که به دست آورده بود صفحه سیاهی در سوریه و عراق رقم زد، اما امروز مفتخریم که پایانش را اعلام کنیم.

عایشه افندی افزود: داعشی ها پیشتر به هیچ صورتی تسلیم نمی‌شدند اما دیدیم که در باغوز چگونه خود را تسلیم نیروهای مدافع زن (YPJ) کردند. بسیاری از طرف‌ها به ما گفتند که کریدوری باز شود و این‌ها به نقاط دیگر بروند، اما نیروهای ما این درخواست را نپذیرفتند و گفتند تروریست ها یا باید تسلیم شوند یا بجنگند.

رئیس مشترک پیشین جوامع دموکراتیک کُردستان سوریه تصریح کرد: در ابتدا بسیاری خود را تسلیم کردند و تعداد زیادی از فرماندهان داعش و ستیزه‌جویان خارجی نیز در باغوز ماندند. شماری از زنان داعش یا مردانی با لباس زنانه، خود را در میان نیروهای ارتش دموکراتیک منفجر کردند و منجر به شهادت تعدادی از نیروهای ما شدند، اما در نهایت خلافت سیاه به پایان رسید.

همسر صالح مسلم با اشاره به حرکت جریان سیاسی کُرد در سوریه توضیح داد: حرکتی که در کُردستان سوریه شروع شده، امروز از لحاظ سیاسی و نظامی وارد مرحله جدیدی شده است. درست است از لحاظ نظامی داعش به پایان رسیده اما از لحاظ فکری هنوز فعال است.

وی خاطرنشان کرد: آن دسته از اسیران داعش که در کمپ‌ها زندگی میکنند بر این مسئله پافشاری می‌کنند که به راه خود ادامه می‌دهند و به دنبال فرصتی برای بازگشت دوباره هستند. البته به نظر من داعش دیگر نمی‌تواند مانند قبل به فعالیت خود ادامه دهد.

عایشه افندی ضمن بیان‌ این‌ موضوع که آمریکا هنوز سیاست روشنی در سوریه ندارد، گفت: از لحاظ سیاسی چالش‌های فراوانی روبروی ما قرار دارد. تا امروز هیچ کدام از مقامات سیاسی ائتلاف در کنار نیروهای سوریه دموکراتیک اظهارنظری که به نفع مردم سوریه و شرق و شمال فرات باشد، نکرده‌اند و بیشتر جانب احتیاط را رعایت کرده‌اند اما امروز دیدیم که چگونه نماینده آمریکا مجبور شد در کنار پرچم نیروهای سوریه دموکراتیک بیانیه پایان داعش را بخواند.

رئیس مشترک پیشین جوامع دموکراتیک کُردستان سوریه در خصوص سرنوشت عفرین گفت: آمادگی حمله به تروریست‌ها در عفرین را داریم و منتظر فرصتی هستیم تا شرایط حمله مهیا شود. عفرین‌ بخش جدایی ناپذیر خاک‌ سوریه است و به هیچ صورتی نمی‌گذاریم در دست تروریست‌ها باقی بماند. هر روز نیروهای ما عملیات‌هایی علیه تروریست‌ها در عفرین انجام می‌دهند.

این‌ مقام کُرد با اشاره به آینده روابط کُردها و دولت مرکزی در سوریه، اظهار کرد: ما همواره از دولت مرکزی خواسته‌ایم که مذاکره را جدی بگیرد. چندین مرتبه نشست‌هایی میان‌ هیأت‌های ما و دمشق انجام شده اما به نتیجه‌ای نرسیده است. دولت به خواسته‌های ما توجهی نکرده است و هنوز آمادگی گام‌ سیاسی را ندارد.