انتشار:  دوشنبه 5 فروردین 1398  ::  12:44   

از سوی نمایندگان عرب و ترکمن کرکوک در مجلس عراق؛

درخواست برای محاکمه استاندار پیشین کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نمایندگان عرب و ترکمن کرکوک در مجلس عراق در بیانیه ای خواستار افزایش شمار نیروهای نظامی دولت عراق در این شهر و محاکمه استاندار پیشین کرکوک شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری هاولاتی، در بیانیه ای که از سوی نمایندگان عرب و ترکمان کرکوک در مجلس عراق منتشر شده؛ نجم الدین کریم استاندار پیشین کرکوک متهم شده که در روزهای اخیر در میان نیروهای شبه نظامی اطراف کرکوک دیده شده و تهدید به حمله به کرکوک کرده است.

این نمایندگان با متهم کردن نجم الدین کریم به اقدام علیه کرکوک، خواستار اعزام شمار بیشتری از نیروهای نظامی ارتش عراق به کرکوک برای حفظ امنیت شهر و نیز محاکمه  دادگاهی کردن نجم الدین کریم شدند.

همچنین در این بیانیه درخواست شده که نیروهای پیشمرگ نیز از اطراف کرکوک خارج شوند.

در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده که نجم الدین کریم به عنوان استاندار کرد کرکوک در سال 2017 موجب بروز آشوب و تنش در کرکوک بوده و در صورت عدم دخالت نیروهای دولت مرکزی عراق، سرنوشتی نامعلوم در انتظار کرکوک می بود.

نجم الدین کریم عضو پیشین اتحادیه میهنی کردستان در سال 2017 به اتهام برافراشتن پرچم اقلیم کردستان و برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم در کرکوک، از سوی دولت مرکزی و مجلس عراق برکنار شد.

این در حالی است که نجم الدین کریم در روزهای اخیر و در روستای شیراوه واقع در منطقه پردی در حد فاصل کرکوک و اربیل، اعلام کرد که به زودی نیروهای عراقی از کرکوک اخراج می شوند.