انتشار:  دوشنبه 5 فروردین 1398  ::  16:13   

شورای عالی قضایی عراق:

4 عضو داعش در عراق از جمله یک ایزدی، به اعدام و حبس ابد محکوم شدند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - شورای عالی قضایی عراق از صدور حکم اعدام و حبس ابد برای چهار تروریست به دلیل مشارکت در جنایت های داعش در شرق و شمال غرب این کشور خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، شورای عالی قضایی عراق امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که شعبه یکم دادگاه کیفری استان نینوا در شمال غرب این کشور با استناد به ماده چهارم قانون مبارزه با تروریسم، یک تروریست وابسته به داعش را به دلیل ارتکاب چندین جنایت در حق کردهای ایزدی به اعدام محکوم کرد.

شورای عالی قضایی عراق در بیانیه خود آورده که تروریست محکوم شده به اعدام خودش از اقلیت ایزدی بوده که به دین اسلام گرویده سپس به عضویت داعش درآمده و در جریان بازجویی نیز به حمل سلاح و تهدید شهروندان ایزدی برای وادار ساختن آنها به گرویدن به اسلام اعتراف کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، تروریست مذکور در 15 آگوست سال 2014 میلادی نیز با عناصر تروریستی داعش در محاصره روستای کوجو در شهرستان ایزدی نشین شنگال در شمال استان مرزی نینوا مشارکت داشته جایی که شهروندان ایزدی را در مدرسه روستا جمع کرده سپس زنان و کودکان را از مردان جدا ساختند جایی که مردان را اعدام کرده و زنان را به همراه کودکان با خود برده و به بردگی گرفتند.

شورای عالی قضایی عراق در بیانیه دیگری نیز از صدور حکم اعدام با استناد به ماده چهارم قانون مبارزه با تروریسم از سوی شعبه یکم دادگاه کیفری استان دیاله در شرق این کشور برای دو تروریست خبر داد که در این استان مرزی به همراه یک بمب دست ساز دستگیر شدند و در جریان بازجویی نیز به عضویت خود در داعش و مشاکت در چندین عملیات تروریستی اعتراف کردند.

این شورا بیانیه دیگری را نیز صادر کرده و در آن آورده که دادگاه کیفری مرکزی نیز با استناد به همان ماده از قانون مبارزه با تروریسم، یک فرد متهم به عضویت در داعش را پس از آن که به گذراندن دوره آموزشی یک ماهه و فعالیت در کارگاه ساخت بمب های دست ساز در منطقه بعشیقه در شمال شرق استان نینوا اعتراف کرده، به حبس ابد محکوم کرده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#شورای عالی قضایی
#داعش
#اعدام
#ایزدیان