انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  01:32   

آمریکا: YPG در منطقه امن شمال سوریه حضور نخواهد داشت

سرویس جهان- نماینده آمریکا در امور سوریه اعلام کرد نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg به دلیل نگرانی های ترکیه، در منطقه امن مورد نظر آمریکا در شمال سوریه حضور نخواهند داشت.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، جیمز جفری، نماینده ویژه این کشور در ائتلاف ضدداعش و امور سوریه در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «در مورد کردها، ما در حال کار با ترکیه برای ایجاد منطقه امن در طول برخی مناطق مرز ترکیه هستیم که در آن نیروهای ypg حضور نخواهند داشت زیرا ترکیه در مورد ypg و ارتباط آن با پ.ک.ک بسیار نگران است.»

وی با این حال بر عدم بدرفتاری با نیروهای کرد سوریه از سوی ترکیه تاکید کرد و افزود: « اما ما نمی خواهیم هیچ کس با نیروهای سوریه دموکراتیک (sdf) که برخی از آنها کُرد هستند بدرفتاری کند. بنابر این ما به دنبال راه حلی هستیم که به نفع همه باشد.»

جیمز جفری در مورد وظیفه نیروهای آمریکا که در سوریه همچنان حضور خواهند داشت، گفت: « وظیفه آنها اطمینان یافتن از شکست داعش است نه گشت زنی در منطقه امن»

نماینده آمریکا در ائتلاف ضدداعش تاکید کرد که انتظار ندارد نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش در سوریه به عنوان نیروی صلح بان در منطقه امن عمل کنند بلکه هدف از حضور آنها مبارزه با عملیات های داعش در سوریه است.

جیمز جفری درباره ادامه حضور نیروهای آمریکا در سوریه گفت: تعداد بسیار معدودی از آنها برای مدتی در جهت عملیات پاکسازی و ایجاد ثبات در شمال شرق سوریه همچنان حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد جنگ با داعش خاتمه نیافته است اما ادامه مبارزه با این گروه طور دیگری خواهد بود.

نماینده آمریکا درباره خروج نیروهای این کشور از سوریه گفت: عملیات خروج بعد از اعلام این مسئله از سوی رییس جمهور آمریکا و با خارج کردن تجهیزات در مرحله اول آغاز شده است.

کد خبرنگار: 40101