انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  10:15   

کارشناس سوری در گفت‌گو با کُردپرس:

دولت‌ مرکزی مذاکره را جدی نمی‌گیرد/ایران و روسیه به دمشق فشار بیاورند

سرویس سوریه- کارشناس سوری مسائل سیاسی گفت: حکومت مرکزی سوریه توجهی به واقعیات ندارد و می‌خواهد همانند نقاطی که یا با جنگ یا با مصالحه کنترل کرده، نواحی تحت حاکمیت کُردها را به دست آورد که خودمدیریتی شمال و شرق سوریه نه مصالحه را می‌پذیرد و نه از جنگ‌ استقبال می‌کند.

«آرین شیخموس» روزنامه‌نگار سوری و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌گو با کُردپرس با اشاره به دورنمای قدرت پس از داعش در سوریه، اظهار کرد: مرحله اول، تلاش برای شکست داعش بود که به پایان‌رسید. اکنون مرحله ائتلاف سیاسی برای آینده سوریه است. در حال حاضر مسئولیت سیاسی مهمی بر دوش طرف‌های سوری قرار دارد.

وی ادامه داد: در طرف دیگر مسئولان کُردستان سوریه همواره از انجام مذاکره با دولت مرکزی استقبال کرده‌اند و چندین‌ نشست هم‌ با دمشق داشته‌اند اما دولت مرکزی در خصوص مذاکره جدی نیست.

وی افزود: برای انجام مذاکره، روسیه و ایران به عنوان‌ همپیمان دولت سوریه واجب است به دمشق فشار بیاورند تا مذاکرات را جدی بگیرد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان‌ این‌ مطلب که کُردها به‌ دنبال مذاکره با دولت مرکزی هستند، خاطرنشان کرد: کُردها نقشه راه خود برای آینده سوریه را تحویل روسیه دادند تا دولت مرکزی سوریه با بررسی آن، تصمیم سرنوشت‌سازی برای آینده کشور بگیرد اما دمشق هنوز گام مهمی نسبت به پروژه‌ خودمدیریتی شمال و شرق سوریه برنداشته است.

آرین شیخموس تصریح کرد: حکومت مرکزی به واقعیات توجه نمی‌کند و می‌خواهد همانند نقاطی که یا با جنگ یا با مصالحه کنترل کرده، نواحی تحت حاکمیت کُردها را به دست گیرد که خودمدیریتی شمال و شرق سوریه نه مصالحه را می‌پذیرد و نه از جنگ‌ استقبال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خودمدیریتی داعیه جدایی ندارد و از یکپارچگی خاک‌ سوریه دفاع کرده و شهید داده است و همواره از دولت‌ مرکزی درخواست کرده که با نگاه درست به واقعیت سیاسی نگاه کند .

این روزنامه‌نگار کُرد یادآور شد: دولت مرکزی ناچار است واقعیت خودمدیریتی شمال سوریه را بپذیرد چرا که بخش وسیعی از خاک‌ کشور در اختیار کُردها و عرب‌ها قرار دارد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به دورنمای حضور آمریکا در شرق سوریه، توضیح داد: بر اساس آخرین اظهارنظرهای واشنگتن، نیروهای آمریکایی در شمال و شرق سوریه باقی می‌مانند. در واقع آمریکا به دنبال راهکاری سیاسی برای آینده سوریه و کُردها است. پس از بی‌ثمر بودن‌ نشست‌های ژنو، آمریکا خوب می‌داند که بدون حل شدن‌ مسئله کُردها، موضوع سوریه پایان نمی‌پذیرد.

شیخموس ضمن تأکید بر این مسئله که ارتباط بین دولت مرکزی و خودمدیریتی برای رسیدن‌ به توافق ادامه می‌یابد، گفت: مذاکره بین دولت و کُردها ادامه پیدا می‌کند آن‌هم اگر فشار طرف‌های دیگر از قبیل ایران و روسیه و آمریکا در آن تأثیرگذار باشد.

وی گفت: احتمال جنگ میان کُردها و دولت‌مرکزی در حال حاضر وجود ندارد چرا که ائتلاف به رهبری آمریکا در منطقه حضور دارد و ارتش سوریه نمی‌تواند از گزینه نظامی علیه کُردها استفاده کند.

این کارشناس مسائل سیاسی درخصوص پاکسازی شمال غرب سوریه از وجود گروه‌های رادیکال، گفت: مسئله بعدی پاکسازی شمال غرب سوریه از وجود تروریست‌ها و ارتش ترکیه است. برای بازپس گیری عفرین و جرابلوس و مناطق دیگر همکاری خودمدیریتی، روسیه، دولت مرکزی و ایران بسیار مهم است. ایران یکی از کشورهای قدرتمند منطقه و تأثیرگذار در خاک‌ سوریه است و لازم‌ است در این قضیه همکاری کند.

آرین شیخموس ضمن بیان این مطلب که کُردها از خواسته‌های خود کوتاه نمی‌آیند، اظهار کرد: کُردها در سوریه دست از سیستم خودمدیریتی خود برنمی‌دارند و کمترین خواسته‌شان اعطای خودمختاری در شمال و شرق سوریه است و می‌خواهند دولت مرکزی به دقت این‌ مسئله را درک‌کند.