انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  10:47   

اختصاصی کردپرس، ویژه انتخابات شهرداری های ترکیه:

بورسا؛ تزلزل حاکمیت آک پارتی پس از 15 سال

سرویس ترکیه - بورسا در انتخابات 31 مارس 2019 میلادی به یکی از حساس ترین حوزه های انتخاباتی تبدیل شده است که ائتلاف جمهور به هیچ عنوان نمی خواهد این شهر استراتژیک را بعد از 15 سال حاکمیت بر شهرداری آن، از دست بدهد.

بورسا، بعد از استانبول، آنکارا و ازمیر، چهارمین کلان شهر بزرگ ترکیه است که همواره یکی از سه حوزه استراتژیک نفوذ حزب عدالت و توسعه (AKP) در دوران حاکمیت 17 ساله این حزب بر ترکیه به حساب آمده است. در واقع این حزب در طول حیات سیاسی خود  بخش عمده ای از پیروزی های انتخاباتی را مدیون پیروزی در محور استانبول – آنکارا – بورسا بوده است.

بورسا یکی از مناطق بسیار استراتژیک در انتخابات شهرداری ها به شمار می رود که AKP در سه دوره گذشته توانسته است این شهر را در کنترل خود نگه دارد. انتخابات 31 مارس 2019 میلادی و صف آرایی هایی که تحت عنوان ائتلاف جمهور و ائتلاف ملت به وجود آمده، رقابت بسیار فشرده ای را میان نامزدهای دو ائتلاف در بورسا به وجود آورده است. بورسا در انتخابات 31 مارس 2019 میلادی به یکی از حساس ترین حوزه های انتخاباتی تبدیل شده است که ائتلاف جمهور به هیچ عنوان دوست ندارد این شهر استراتژیک را بعد از 15 سال حاکمیت بر شهرداری آن از دست بدهد.

با نگاهی به نظرسنجی های صورت گرفته در شهر بورسا تا این لحظه AKP یکی از بزرگترین شکست های خود را در بورسا متحمل شده است؛ شکستی که می توان به عنوان تزلزل در پایه های حاکمیت سیاسی بعد از 15 سال و سه دوره پیروزی پی در پی در این شهر از آن یاد کرد. نظرسنجی های مختلف از جمله نظرسنجی شرکت ORC که نزدیک به حکومت است، از پیروزی مصطفی بوزبی نامزد ائتلاف ملت در برابر علی نور آکتاش نامزد ائتلاف جمهور خبر می دهد. پیروزی ائتلاف ملت در بورسا در واقع شکست حاکمیت سیاسی ترکیه در یکی از سه محور اصلی انتخاباتی آن است. بسیاری از کارشناسان شکست آک پارتی در بورسا را به عنوان یکی از بزرگترین شکست های حزب حاکم ترکیه در عرصه های انتخاباتی می دانند که تبعات بسیار گسترده ای در سال های پیش رو برای این حزب خواهد داشت.  

رقابت در چهارمین کلان شهر ترکیه به قدری نزدیک و فشرده پیش می رود که حتی نیم درصد نیز می تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد. در واقع یکی از حوزه های انتخاباتی که هدف استراتژی حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) مبنی بر عدم معرفی نامزد در استان های غربی و حمایت از اپوزیسیون در این استان ها بود، همین استان بورسا است. کسب رأی 5.7 درصدی HDP در آخرین انتخابات ترکیه (انتخابات پارلمانی 2018 میلادی) از یک پتانسیل مخفی در این شهر حکایت می کند که توانایی تغییر سرنوشت انتخابات در شب 31 مارس 2019 را خواهد داشت. اگر HDP بتواند طرفداران خود را برای رعایت این استراتژی توجیه کرده و آراء خود را در بورسا دست نخورده به سمت نامزد ائتلاف ملت هدایت کند، چهارمین کلان شهر ترکیه و سومین کلان شهر بزرگ در ید حاکمیت سیاسی به دست اپوزیسیون خواهد افتاد. از همین رو، در بررسی شهر بورسا تأکید بر این استراتژی بسیار مهم است و بورسا در کنار برخی شهرهای دیگر از جمله آنکارا و استانبول یکی از حوزه های هدف این استراتژی برای ایجاد مانع پیش روی حاکمیت سیاسی و فراهم کردن زمینه های شکست آن است.

وضعیت حساس بورسا از یک طرف و وضعیت هشدار دهنده در آنکارا [طی یادداشت های بعدی به شهر آنکارا نیز خواهیم پرداخت] از طرف دیگر زنگ خطر را برای AKP به صدا در آورده است. ائتلاف جمهور که برای چشم انداز 2023 خود به کسب 52 درصد در انتخابات 31 مارس 2019 در کل ترکیه چشم دوخته و برای این که راه انتخابات 2023 را برای خود هموار کند کسب 52 درصد در سطح کلان ترکیه در انتخابات شهرداری ها را هدف قرار داده است، برای رسیدن به این هدف به آراء شهر بورسا نیاز مبرم دارد. در واقع از دست دادن بورسا برای حاکمیت سیاسی در ترکیه تنها از دست دادن شهرداری یک کلان شهر نیست و هشداری جدی برای چشم اندازهای 2023 و 2071 حزب حاکم در ترکیه خواهد بود.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

 

بیشتر بخوانید:

بورسا؛ تزلزل حاکمیت آک پارتی پس از 15 سال

دیاربکر؛ تقابل کردهای راست محافظه کار با کردهای چپ گرا در بزرگترین شهر کردنشین ترکیه

ایغدیر؛ کلاف سردرگم انتخابات و رقابت کردها و ترک های ملی گرا

ازمیر؛ ائتلاف کامل اپوزیسیون در برابر حاکمیت سیاسی در دژ مستحکم CHP

برچسب‌ها:
#ترکیه
#انتخابات