سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  13:07   

نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق:

اگر اربیل به تحویل نفت به بغداد پایبند نباشد، حقوق کارمندان اقلیم کردستان قطع می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق هشدار داد که با ادامه عدم تحویل نفت اقلیم کردستان به بغداد، احتمال قطع بودجه اقلیم و اجرای دوباره سیستم پس انداز حقوق کارمندان و حقوق بگیران وجود دارد.

به گزارش کردپرس، بلیسه جبار فرمان اعلام کرد که طی سه ماه گذشته دولت مرکزی عراق با اجرایی کردن قانون بودجه عمومی سهم بودجه اقلیم کردستان و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم را پرداخت کرده است، اما دولت اقلیم در مقابل حتی یک بشکه نفت را نیز به بغداد تحویل نداده است.

نماینده اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق افزود که این در حالی است که بنا به قانون بودجه 2019 عراق، اربیل موظف است که روزانه 250 هزار بشکه از نفت خود را در ازای دریافت سهم بودجه و حقوق کارمندان خود به بغداد تحویل دهد.

لازم به ذکر است که دولت مرکزی عراق در سال 2014 میلادی اقدام به قطع بودجه اقلیم و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان کرده و این مسئله در کنار بحران اقتصادی، کاهش نرخ نفت، جنگ داعش و ورود نزدیک به دو میلیون آواره جنگ به اقلیم موجب شد که دولت اقلیم در سال 2016 سیستم پس انداز حقوق را در اقلیم ایجاد کند که بر اساس آن، حقوق تمامی حقوق بگیران و کارمندان اقلیم به صورت نصفه پرداخت شد.

اما در قانون بودجه 2019 بغداد ملزم به پرداخت حقوق کارمندان اقلیم، شده و در نشست هیئت وزیران اقلیم کردستان در 17 اسفند ماه گذشته، پایان سیستم پس انداز حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم و پرداخت ناتمام حقوق  اعلام و تأکید شد که از این پس حقوق کارمندان و حقوق بگیران به صورت کامل و در موعد مقرر پرداخت می شود.

با این حال بلیسه جبار هشدار می دهد که احتمال اجرای دوباره سیستم پس انداز حقوق کارمندان اقلیم کردستان و پرداخت ناتمام حقوق آنان وجود دارد؛ زیرا در صورتی که اقلیم نفت خود را طبق تعهدات تعیین شده به بغداد تحویل ندهد، مجلس عراق راهکارهایی برای عدم پرداخت بودجه به اقلیم دارد و می تواند با جمع آوری امضای نمایندگان بار دیگر بخش مربوط به حقوق کارمندان اقلیم را در صحن علنی مجلس به رای گذاشته و پرداخت حقوق کارمندان اقلیم را متوقف سازد.

وی تاکید کرد که در صورتی که اقلیم به تحویل نفت پایبند نباشد بغداد نیز می تواند از تعهد خود در پرداخت حقوق شانه خالی کرده و بار دیگر اقلیم ناچار به اجرای سیستم پس انداز حقوق کارمندان و حقوق بگیران خود شده و بحران حقوق بار دیگر تکرار شود.

 

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت