سرویس کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  13:49   

انتقال خون کردستان اهداکنندگان گروه های خون منفی را فراخواند

سرویس کردستان- اداره کل انتقال خون کردستان با هدف افزایش ذخایر خون در تعطیلات نوروزی و کمک به تامین فرآورده های خون مورد نیاز بیماران، از اهداکنندگان خون گروه‌های منفی خواست به پایگاه‌های انتقال خون سنندج و سقز مراجعه کنند.

به گزارش کرد پرس،  مدیرکل انتقال خون کردستان  در جمع  خبرنگاران  گفت: با توجه به اینکه بسیاری از اهداکنندگان تعطیلات را در سفر های نوروزی به سر می برند آمار مراجعه به ویژه در گروه های منفی کاهش یافته است.

محمد سعید کریمیان با اشاره به اینکه گروه های خون منفی دارای فراوانی کمی در جامعه است، ادامه داد: اگرچه بیماران نیازمند به گروه های خون منفی نیز پرتعداد نیستند اما بسته به شرایط بیماران ممکن است هر بیمار پذیرنده چندین واحد خون باشد بنابراین ضروری است با افزایش حضور و فراخوان اهداکنندگان ذخایر این گروه ها افزایش یابد.

وی افزود: آن دسته از افراد که دارای سابقه اهدای خون در کردستان هستند و استمرار اهدای خون را در برنامه داشته اند در اولویت پذیرش خواهند بود.

مدیرکل انتقال خون کردستان با تاکید بر اینکه توزیع خون و فرآورده‌های آن در کشور درقالب شبکه خون رسانی انجام می شود اظهار داشت: کردستان عضو منطقه غرب این شبکه است و همواره در تعامل با استان‌های همجوار است تا ذخایر هیچگاه از هفت روز کاهش نیابد و بتواند پاسخگوی مراکز درمانی باشد.

وی با تاکید بر اینکه در تمامی شرایط سعی می‌شود هفت برابر مصرف روزانه ذخیره خون داشته باشیم، گفت: هم اکنون وضعیت اداره کل انتقال خون کردستان در ذخایر گروه ها مثبت مطلوب است اما با توجه اینکه در تعطیلات نوروزی هستیم ضروری است حجم ذخیره گروه های منفی را افزایش دهیم تا بستر اطمینان بخشی را برای استان مرزی کردستان ایجاد کنیم.

وی در پایان از همراهی همیشگی جامعه خیراندیش اهداکنندگان خون تشکر کرد و از تمامی اهداکنندگان خواست به اخبار و فراخوان های رسمی منتشر شده از طریق روابط عمومی انتقال خون استان توجه ویژه داشته باشند.

مرکز انتقال خون سنندج در ایام تعطیلات نوروزی (به جز روز سیزدهم) در دو شیفت صبح و عصر از ساعات 8 الی 12 و 15 الی 19 و مرکز انتقال خون سقز روزانه از ساعت 8 الی 13 میزبان اهداکنندگان خون است .