انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  15:45   

از سوی نایب رئیس پارلمان عراق:

اقدام بغداد در قطع دوباره حقوق کارمندان اقلیم کردستان تکذیب شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق گزارش های حاکی از احتمال اقدام دولت فدرال این کشور در قطع حقوق کارمندان اقلیم کردستان را عاری از صحت دانست.

به گزارش کردپرس به نقل از شفق نیوز، بشیر حداد، نایب رئیس دوم مجلس نمایندگان عراق بعد از ظهر امروز (سه شنبه) گزارش هایی که در این اواخر در داخل اقلیم کردستان در رابطه با احتمال اقدام دولت فدرال این کشور در قطع حقوق کارمندان اقلیم و یا ناتوانی در پرداخت آن مطرح شده را تکذیب کرد.

حداد در گفت و گو با خبرنگاران در شهر بغداد، پایتخت عراق در این باره اظهار داشت: بر خلاف آن چه متاسفانه برخی جریان های سیاسی در کردستان تبلیغ می کنند، نمی توان حقوق کارمندان اقلیم را بار دیگر قطع کرد؛ باید این مسئله را از کشمکش های سیاسی در جریان در اقلیم دور ساخت.

نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق همچنین تصریح کرد: به کارمندان در اقلیم کردستان اطمینان می دهم که آنها نیز همانند همتایان خود در دیگر شهرها و مناطق عراق، حقوق خود را تحویل خواهند گرفت و این همان چیزی است که فواد حسین، وزیر دارایی دولت فدرال برای ما مورد تاکید قرار داده است.

این در حالی است که پیشتر بلیسه جبار فرمان، از نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان در پارلمان عراق هشدار داده بود که در صورت عدم پایبندی اقلیم کردستان به تعهدات خود در رابطه با تحویل نفت به دولت فدرال، احتمال قطع بودجه اقلیم و اجرای دوباره سیستم پس انداز حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران وجود دارد چرا که پارلمان برای عدم پرداخت بودجه اقلیم راهکارهایی دارد و می تواند با جمع آوری امضای نمایندگان بار دیگر بخش مربوط به حقوق کارمندان اقلیم را در صحن علنی مجلس به رای بگذارد و پرداخت آن را متوقف سازد.

فرمان ضمن اعلام این که بر اساس قانون بودجه عمومی سال مالی 2019 عراق، اربیل موظف شده روزانه 250 هزار بشکه از نفت اقلیم کردستان را در ازای دریافت سهم بودجه و حقوق کارمندان اقلیم به بغداد تحویل دهد، تاکید کرده بود که طی سه ماه گذشته دولت فدرال با اجرای قانون بودجه عمومی، سهم اقلیم از بودجه و حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران آن را پرداخت کرده اما در مقابل اربیل حتی یک بشکه نفت را نیز به بغداد تحویل نداده است.

یادآور می شود که دولت فدرال عراق در سال 2014 میلادی بودجه اقلیم کردستان و حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران آن را قطع کرده و این مسئله نیز به همراه بحران اقتصادی، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، جنگ با گروه تروریستی داعش و ورود نزدیک به دو میلیون آواره جنگ به اقلیم کردستان باعث شدند اربیل در سال 2016 سیستم پس انداز حقوق را به اجرا بگذارد که بر اساس آن، حقوق تمامی کارمندان و دیگر حقوق بگیران اقلیم به صورت ناتمام پرداخت شد.

با این حال، در قانون بودجه عمومی 2019 عراق، دولت فدرال ملزم به پرداخت حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران اقلیم کردستان شد و به دنبال آن نیز دولت اقلیم، پایان سیستم پس انداز حقوق و پرداخت ناتمام آن را اعلام کرده و خاطر نشان ساخت که از این پس حقوق کارمندان و حقوق بگیران به صورت کامل و در موعد مقرر پرداخت می شود.