سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  18:59   

اطمینان خاطر وزیر دارایی عراق در مورد پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر دارایی عراق اطمینان خاطر داد که پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان از سوی دولت مرکزی عراق، ادامه دارد و  متوقف نمی شود.

به گزارش کردپرس، فؤاد حسین در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو و در واکنش به هشدارهایی که برخی جریان های اقلیم کردستان در مورد احتمال قطع پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم می دهند، گفت که پرداخت این حقوق از سوی دولت مرکزی عراق، ادامه دارد و به هیچ عنوان  متوقف نمی شود.

وزیر دارایی دولت مرکزی عراق و معاون نخست وزیر این کشور در امور اقتصادی افزود که وی مسئول پرداخت حقوق کارمندان تمام مناطق عراق است و حقوق کارمندان اقلیم را نیز مانند دیگر استان های کشور، پرداخت می کند.

رئیس پیشین دیوان ریاست اقلیم و عضو ارشد حزب دمکرات کردستان، تاکید کرد که پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم در قانون بودجه 2019 عراق تثبیت شده و امری قانونی است و دولت عراق ملزم به اجرای این قانون است.

این در حالی است که در این بودجه پرداخت حقوق کارمندان اقلیم از مجموع سهم بودجه اقلیم از بودجه عمومی کشور مجزا شده و با وجود اینکه شرط پرداخت سهم کامل بودجه اقلیم، تحویل 250 هزار بشکه نفت روزانه به بغداد تعیین شده، اما حقوق کارمندان حتی در صورت عدم تحویل این نفت نیز پرداخت می شود.

با این وجود بلیسه جبار فرمان نماینده اتحادیه میهنی در مجلس عراق تاکید می کند که دولت اقلیم تاکنون هیچ نفتی را به بغداد تحویل نداده و در صورتی که اقلیم به تعهدات خود پایبند نباشد؛ بغداد نیز می تواند از تعهد خود در پرداخت حقوق شانه خالی کرده و بار دیگر اقلیم ناچار به اجرای سیستم پس انداز حقوق کارمندان و حقوق بگیران خود شده و بحران حقوق بار دیگر تکرار شود.

فؤاد حسین ضمن دادن اطمینان خاطر در مورد اینکه احتمال قطع حقوق کارمندان اقلیم وجود ندارد؛ ابراز امیدواری کرد که دولت جدید اقلیم هرچه زودتر تشکیل شده و از طریق گفتگو با بغداد، مشکلات و اختلافات فیمابین را حل کرده و در مسئله نفت نیز به توافق برسند.