سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 6 فروردین 1398  ::  21:11   

موجودیت جغرافیایی داعش پایان یافت اما هزاران ایزدی مفقودالاثر هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- با وجود اعلام پایان موجودیت جغرافیایی داعش در عراق و سوریه، اما هنوز بیش از 3 هزار کرد ایزدی و 42 پیشمرگ و بخشی دیگر از اسرای این گروه مفقودالاثر هستند.
 

به گزارش کردپرس، شبکه تلویزیونی روداو، گزارش داد که علیرغم اینکه شکست و نابودی داعش و پایان موجودیت جغرافیایی آن در عراق و سوریه پایان یافته و این گروه هیچ محدوده جغرافیایی را تحت تصرف خود ندارد، اما هنوز شمار بسیار زیادی از افرادی که توسط داعش به اسارت گرفته شدند، مفقود الاثر هستند.

طبق آمار اعلام شده از سوی دفتر امور ایزدی ها در وزارت اوقاف اقلیم کردستان، داعش در هنگام حمله به شنگال در سال 2014 میلادی ضمن قتل عام کردهای ایزدی، 6 هزار و 417 تن از آنان را ربوده و به بردگی گرفت و طی 4 سال گذشته 3 هزار 371 تن از آنان آزاد شده اند، اما هنوز اطلاعی 3 هزار و 46 تن از آنان در دست نیست.

از سوی دیگر طی عملیات آزادسازی منطقه باغوز در سوریه، بیش از 200 تن از کردهای ایزدی اسیر داعش توسط نیروهای سوریه دمکراتیک آزاد شدند و سخنگوی عملیات جزیره تاکید می کند که تمامی مناطق تحت اشغال داعش آزاد شده و اسرای این گروه نیز از جمله زنان و کودکان ایزدی توسط دفتر امور ایزدی ها در کردستان سوریه، به محل سکونت خود در عراق و اقلیم کردستان بازگردانده شده اند.

از سوی دیگر جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ نیز به شبکه تلویزیونی روداو گفت که طی 4 سال جنگ داعش 1726 نیروی پیشمرگ جان باخته و 10 هزار و 720 تن نیز مجروح شده و 42 پیشمرگ نیز که به اسارت داعش درآمده بودند، مفقودالاثر هستند و با وجود پیگیری های انجام شده نیز هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان به دست نیامده است.

همچنین اطلاعاتی از سرنوشت شماری از روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در زمان پوشش خبری و در میادین نبرد،  اسیر داعش شدند، از جمله یکی از خبرنگاران روداو نیز در دست نیست.