انتشار:  دوشنبه 19 فروردین 1398  ::  11:37   

عضو انجمن دادگاه عمومی شمال و شرق سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس:

مجرمین داعش در سوریه محاکمه شوند/ دادگاه بین‌المللی تشکیل شود

سرویس سوریه- عضو انجمن دادگاه عمومی شمال و شرق سوریه گفت: با کشورهای همپیمان در حال رایزنی هستیم تا یک دادگاه بین‌المللی برای محاکمه عناصر داعش تشکیل شود.

«خالد علی» عضو انجمن دادگاه عمومی شمال و شرق سوریه در گفت‌گو با کُردپرس با اشاره به آخرین وضعیت از سرنوشت اسرای داعش، توضیح داد: تسلیم شدگان داعش از ۵۴ کشور دنیا هستند که کشورهایشان حاضر به پذیرش آنها نیستند. این کشورها وجود این تروریست‌ها را خطری برای امنیت خود می‌دانند.

وی ادامه داد: برخی از کشورها از قبیل فرانسه می‌خواهند که آنها در اینجا (شمال سوریه) محاکمه شوند. آلمانی‌ها می‌خواهند دادگاه بین‌المللی تشکیل شود. آمریکایی ها تا این لحظه تصمیم روشنی در این باره نگرفته‌اند و کشوری مانند بلژیک هم فقط کودکان داعش را می‌پذیرد و از پذیرش مادران آنها سرباز می‌زند.

عضو انجمن دادگاه عمومی شمال و شرق سوریه با اشاره به تصمیم خودمدیریتی شمال سوریه در خصوص اسرای داعشی گفت: انجمن دادگاه عمومی می‌خواهد که مجرمین‌ همین‌ جا محاکمه شوند چرا که در اینجا مرتکب جرم شده‌اند و همه ادله و شواهد در سوریه وجود دارد.

وی تصریح کرد: برای این ما نیازمند یک توافق سیاسی با این کشورها هستیم. ما معتقدیم که دادگاه بین‌المللی برای بررسی این‌ جرایم مناسب تر است چرا که این‌ احتمال وجود دارد که برخی از کشورها برخوردی مساوی با جرم این مجرمین انجام ندهند و آنها دوباره تبدیل به مشکلی برای امنیت جهانی شوند.

خالد علی خاطرنشان کرد: داعش تنها یک واقعیت نظامی نبود و نیست بلکه داعش یک فکر است، لذا یک دادگاه بین المللی هم باید برای برخورد با این‌ فکر تشکیل شود. همچنین باید از طریق این دادگاه بین المللی، کشورها و سازمان‌هایی که از داعش و ترور پشتیبانی کردند، شناسایی و محاکمه شوند.