انتشار:  سه‌شنبه 20 فروردین 1398  ::  08:54   

اردوغان در مسکو:

تهدید YPG همان تهدید داعش است

سرویس ترکیه - رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که به مسکو سفر کرده است در اظهاراتی عنوان کرد: همان گونه که داعش تهدید است، YPG/PKK نیز تهدید است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ملیت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در خصوص دیدار دوجانبه با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و دیدار هیئت های ترکیه – روسیه در مسکو گفت: در خصوص مسائل سوریه و مسائل منطقه ای با یکدیگر همفکری کردیم. تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از سوریه را مورد ارزیابی قرار دادیم. در خصوص مسائل سیاسی به خصوص ادلب گفتگو کردیم و در این باره که چه اقدامات دیگری را می توانیم به صورت مشترک با یکدیگر انجام دهیم مشورت کردیم. یک بار دیگر بر اراده و عزم راسخ خود در پاکسازی گروه های تروریستی در سوریه که امنیت ملی ترکیه را تهدید می کنند تأکید می کنم. بر ایجاد ساختاری در شمال سوریه که امنیت کشورمان و همچنین تمامیت ارضی سوریه را تهدید کند به هیچ عنوان چشم پوشی نخواهیم کرد. همان گونه که داعش تهدید است، YPG/PKK نیز تهدید است.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به مسئله ادلب نیز تصریح کرد: ما تمام اقداماتی را که می بایست تا کنون در ادلب انجام دهیم، انجام داده ایم و این اقدامات را ادامه خواهیم داد. بازگشت از این راه ممکن نیست. ادلب یکی از شاهرگ های اصلی سوریه است. برای ترکیه نیز یک منطقه حساس به حساب می آید. در ادلب با روسیه به صورت مشترک کار می کنیم. به دلیل حضور برخی گروه های تروریستی در اینجا نیز کارمان آسان نیست. مسئله مهم در اینجا منبج است که هنوز حل و فصل نشده است. یک نقشه راه اعلام شده که 90 روز برای اجرای آن تعیین شده بود ولی اکنون 9 ماه شد. از بین رفتن کریدور ترور در آنجا بسیار بسیار مهم است. علاوه بر این منبج برای تمامیت ارضی سوریه نیز حائز اهمیت فراوانی است.  

اردوغان در خصوص خرید سامانه دفاع موشکی S-400 از روسیه نیز گفت: نقشه راه تعیین شده، طراحی شده و قدم ها برداشته شده است. همه چیز به اتمام رسیده است. کسانی که بعد از این به ما توصیه می کنند که از این کار منصرف شوید معلوم است که ما را نمی شناسند. ما اگر در خصوص موضوعی توافقنامه ای امضا کرده باشیم این کار به اتمام رسیده است. ما بر این اساس به راه خود ادامه خواهیم داد. این یک حق حاکمیت ما است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#کردها
#سوریه