انتشار:  سه‌شنبه 20 فروردین 1398  ::  09:04   

استاد دانشگاه لیون فرانسه در مصاحبه با کردپرس:

آینده بسیار بدی در انتظار کردهای سوریه است

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه به خبرگزاری کردپرس گفت: من نسبت به آینده کردهای سوریه بسیار بدبین هستم زیرا هیچ کس قائل به حقوق آنها نیست.

 

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه موفقیت زیادی البته با کمک ائتلاف جهانی مبارزه با داعش داشته و توانسته اند حدود یک چهارم خاک سوریه را که بیشترین منابع آبی، کشاورزی و نفت و گاز نیز جزء آن است در اختیار بگیرند. آنها اکنون پس از کنترل آخرین پناهگاه داعش در باغوز و پایان دادن به خلافت داعش در سوریه به دنبال تثبیت وضعیت خود و تلاش برای برقراری سیستم فدرالی در شمال سوریه بوده و امیدوارند این سیستم در تمام کشور سوریه اجرا شود.

با این حال مشکلات عدیده ای در انتظار کردهای سوریه است؛ ترکیه سیستم خودگردانی آنها را در نزدیکی مرزهای جنوبی خود بر نمی تابد، آمریکا متحد اصلی کردها به دنبال خروج از سوریه است و دمشق هم قصد دارد از طریق مسالمت آمیز و یا زور مناطق تحت کنترل کردها را به حوزه نفوذ خود باز گرداند.

دکتر فابریس بالانشه، پژوهشگر ارشد حوزه مسائل خاورمیانه و بویژه سوریه در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس تاکید کرد اوضاع کردهای سوریه نگران کننده بوده و امید چندانی به تثبیت وضعیت موجود در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه وجود ندارد.

وی افزود:« من نسبت به اوضاع کردهای سوریه در آینده بسیار بدبین هستم.»

دکتر بالانشه که همزمان استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه و پژوهشگر موسسه خاورمیانه در واشنگتن است، درباره دلایل بدبینی خود نسبت به اوضاع کردهای سوریه در آینده به کردپرس گفت: « دولت ترکیه هیچ وقت اداره خودمختار کردی در شمال سوریه را به رهبری حزب کردی اتحاد دموکراتیک سوریه یا pyd نخواهد پذیرفت زیرا این حزب را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ.ک.ک می داند.»

دکتر فابریس بالانشه افزود:« بشار اسد نیز کنترل کُردها بر شمال سوریه را نخواهد پذیرفت. روسیه و برخی متحدان این کشور هم به دلیل حمایت کُردها از حضور آمریکا در سوریه ، آنها را خائن می خوانند.»

این پژوهشگر مسائل سوریه درباره احتمال خروج آمریکا از سوریه و تاثیر آن بر وضعیت کردها گفت: « من فکر نمی کنم آمریکا همچنان در سوریه بماند و از کُردها در مقابل حمله نظامی ترکیه محافظت کند. اما تا چند ماه آینده این اتفاق نخواهد افتاد زیرا نیروهای آمریکا همچنان در سوریه حضور دارند و خروج نیروهای آمریکا از سوریه چند ماهی طول خواهد کشید. همچنین کردها چند ماهی به خاطر غلبه بر داعش به نوعی از حمایت و محافظت بین المللی برخوردار خواهند شد. اما این وضع تا کی ادامه خواهد داشت؟»

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا
#پ.ک.ک
#حزب اتحاد دموکراتیک سوریه
#PYD