انتشار:  چهارشنبه 21 فروردین 1398  ::  14:40   

تشکیل منطقه حائل امنیتی در شمال سوریه بدون حضور ترکیه امکان پذیر نیست

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسئله شمال سوریه گفت: تشکیل یک منطقه حائل امنیتی در شمال سوریه بدون حضور ترکیه امکان پذیر نیست.

به گزارش کردپرس، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه NTV به بررسی تحولات داخلی و منطقه ای پرداخت و در سخنانی با اشاره به مسئله به سفر اخیر خود به آمریکا گفت: زمانی که در آمریکا با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کردم به من نگفت که حرکت نظامی ترکیه در سوریه نتایج مخربی به بار خواهد آورد. تشکیل یک منطقه حائل امنیتی بدون حضور ما به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. برای این که این منطقه امن باشد ما باید در آن حضور داشته باشیم. ما هیچ کس را از خود دور نمی کنیم. ولی حضور ترکیه در صدر ساختاری که در اینجا ایجاد می شود امری طبیعی است. برای حفظ تمامیت ارضی سوریه نیز مهم است.

وی در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: YPG/PKK تا به امروز در صدد برای بهره برداری از تمام کشورها برآمده است. روس ها نیز در این مرحله تلاش می کنند تا تمایزی میان کردها با گروه های تروریستی قائل شوند. این نیز رفتار بسیار صحیحی است. ما از یک گروه تروریستی صحبت می کنیم که به تمام اقلیت ها در آنجا ظلم می کند. در خصوص PKK می دانیم که روس ها به این موضوع بسیار حساس هستند. تأمین ثبات منطقه به نفع روسیه نیز هست. هم روسیه و هم ترکیه در خصوص تمامیت ارضی سوریه بسیار حساس هستند. YPG/PKK در تلاش برای تجزیه سوریه است.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود به مسئله خرید سامانه S-400 از روسیه نیز پرداخت و تصریح کرد: آنها [اشاره به غرب و آمریکا] با روسیه دشمنی دارند. چون آنها دشمنی دارند بدین معنی نیست که ما هم با روسیه دشمن باشیم. ما به عنوان یک کشور دارای حاکمیت تصمیم خود را می گیریم. دائماً از تحریم سخن می گویند و در واقع آنها هستند که به روح اتحاد آسیب می زنند. آنها هستند که با همکاری با یک گروه تروریستی به متحد بودنمان آسیب می زنند. ما از روس ها خواستیم که کنترل این سامانه کاملاً در اختیار ترکیه قرار بگیرد و از طرف دیگر نیز کارگروه همکاری تشکیل داده و در خصوص این که سامانه برای سیستم های ناتو به خصوص جنگنده F-35 تهدید به حساب می آید یا نه بررسی های لازم را انجام دادیم.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها