سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 22 فروردین 1398  ::  09:39   

بلومبرگ:

زمینه تنش میان اربیل و بغداد همچنان باقیست

سرویس جهان- بلومبرگ هشدار داد اگرچه در ظاهر روابط میان کردها و بغداد عادی به نظر می رسد اما زمینه تنش همچنان وجود دارد.

 

به گزارش کردپرس، روابط میان دولت منطقه ای اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور که در جریان مبارزه با داعش همکاری های بی سابقه ای با هم داشتند، پس از برگزاری رفراندوم مناقشه برانگیز در اقلیم کردستان و مناطق مورد مناقشه وارد تنش جدی شد و حتی در برخی مناطق به طور مختصر با هم درگیر شدند. اما روابط میان اربیل و بغداد در یک سال و نیم گذشته روبه بهبود بوده و با انتخاب عادل عبدالمهدی، نخست و زیر عراق که دوست دیرین کردها محسوب می شود، رابطه میان کردها و بغداد گرم تر شده است.

اما شبکه بلومبرگ گزارش داد وضعیت در عراق همچنان شکننده است و یکی از دلایل این شکنندگی این است که زمینه تنش و برخورد میان دولت مرکزی عراق و منطقه خودمختار اقلیم کردستان عراق همچنان وجود دارد.

بلومبرگ همچنین نارضایتی سنی ها و شیعیان از وضعیت خدمت رسانی دولت مرکزی عراق را از جمله نشانه های ناامید کننده از بهبود وضعیت در عراق توصیف کرده است.

در عین حال به این امر اشاره شده که با توجه به افزایش خیره کننده تولید نفت توسط دولت عراق، بغداد به یکی از رقبای جدی عربستان در تولید نفت در اوپک تبدیل شده و می تواند در تعیین سیاست های تولید در اوپک حرفی برای گفتن داشته باشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#رفراندوم
#اربیل
#بغداد