سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  پنج‌شنبه 22 فروردین 1398  ::  11:24   

گزارش خبری کردپرس؛

روستای چم شیر سیروان در حال غرق شدن / وزیر نیرو به ایلام می‌آید

سرویس ایلام - در پی دستور وزیر نیرو مبنی بر استفاده از ظرفیت واقعی سد سیمره برای کم کردن فشار بر سد کرخه، روستای چم شیر در شهرستان سیروان ایلام بعد از بالا آمدن آب رودخانه سیمره در حال غرق شدن است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، سد سیمره در استان ایلام و بالادست سد کرخه قرار دارد و سال‌هاست به دلیل اختلاف مالکان زمین‌های پشت سد و وزارت نیرو از ظرفیت واقعی این سد استفاده نشده است.

حال به منظور کاستن از فشار روی سد کرخه و خالی کردن آب آن و همینطور مدیریت بارش های آتی، به دستور وزیر نیرو قرار شده تا ۲۹ فروردین از تمام ظرفیت سد سیمره که 400 میلیون متر مکعب است استفاده شود.

این امر می‌تواند فرصت تخلیه و تنفس بیشتری به سد کرخه بدهد اما از طرف دیگر باعث بالا آمدن آب پشت سد و زیر آب رفتن روستاها و زمین‌هایی خواهد شد که به علت عدم پرداخت مطالبات و عدم تخلیه ساکنان محلی، هنوز در این مناطق زندگی می‌کنند.

در روزهای اخیر استاندار ایلام در ادامه اقدامات پیشگیرانه خود در مواجهه با بحران سیل، دستوری مبنی بر تخلیه روستای چم شیر شهرستان سیروان به عنوان نقطه بحرانی صادر کرد.

به دنبال دستور تخلیه روستای چم‌شیر در شهرستان سیروان به دلیل بالا آمدن سطح آب سد سیمره، سپاه در حال جابجایی اهالی این روستا است و اثاث و وسایل اهالی روستای سیل زده چم شیر توسط ماشین آلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام جابجا شده است.

تا کنون حدود ۹۰ درصد از ساکنین روستای چم شیر به مناطق امن انتقال داده شده و تا ساعات آینده تمام روستا تخلیه می‌شود.

به گزارش کردپرس، امروز ظهر وزیر نیرو برای بررسی مسائل مرتبط با بحران سیل وارد استان ایلام خواهد شد. باید دید که برای حل مشکل اهالی بومی پشت سد سیمره چه رهاوردی با خود به ایلام خواهد آورد.