انتشار:  جمعه 23 فروردین 1398  ::  12:22   

مقام سابق وزارت دفاع آمریکا:

آمریکا نباید کردها را تنها بگذارد

سرویس جهان- مایکل روبین معتقد است در صورت خروج آمریکا از سوریه، ترکیه بدون درنگ به کردها حمله خواهد کرد بنابراین، ایجاد منطقه امن ضروری است.

 

به گزارش کردپرس، مسئله تقابل ترکیه با کردهای سوریه به بخشی از اختلافات میان آمریکا تبدیل شده است. آمریکا در 5 سال گذشته به متحد اصلی کردهای سوریه در مبارزه با داعش تبدیل شد اما ترکیه نه تنها از این موضوع استقبال نکرده بلکه به گفته مایکل روبین، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا، در تلافی آن منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه را از کنترل نیروهای کرد سوریه خارج کرد.

این پژوهشگر مسائل کردها در اندیشکده امریکن اینترپرایز در مقاله ای که در واشنگتن ایگزامینر منتشر شده، معتقد است تقابل ترکیه با کردها هم در داخل و هم در خارج از این کشور مربوط به دولتمردان این کشور نیست بلکه بخشی از سیاست این کشور است اما در زمان رجب طیب اردوغان به مخالفت و تقابل با کردها به اوج خود رسیده است.

مایکل روبین هشدار داده است در صورتی که آمریکا سوریه را ترک کند آنکارا بدون درنگ به کردها حمله خواهد کرد و سزاوار نیست کردهای سوریه که آمریکا را در مبارزه با داعش و القاعده کمک کردند، تنها رها شوند.

وی هشدار داده است که در صورت خروج آمریکا از سوریه، کردها که دیگر متحدی ندارند با قتل و کشتار روبه رو شده و آمریکا نیز در نظر متحدان بی اعتبار خواهد شد و در آینده دیگر هیچ کس به واشنگتن به عنوان یک متحد مورد اعتماد نگاه نخواهد کرد.

مایل روبین معتقد است که گزینه خروج آمریکا از سوریه در آینده ای نزدیک از روی میز برداشته شده است و اکنون روی ایجاد منطقه امن در مرز میان سوریه و ترکیه تمرکز شده است اما این منطقه امن باید در داخل خاک ترکیه ایجاد شود نه در منطقه تحت کنترل کردها در خاک سوریه.

مایکل روبین می گوید ترکیه موجودیت کردها را به خطر انداخته است. آمریکا برای ایجاد منطقه امن باید از ترکیه بخواهد که ارتش این کشور نه تنها خاک سوریه را ترک کند بلکه 10 کیلومتر از خاک خود را نیز ترک کند تا ناظران بین المللی در آن مستقر شوند و اگر این خواسته ترکیه را عصبانی می کند، این کشور باید بداند که خواسته اش درباره استقرار ارتش این کشور در منطقه ای به عمق 10 کیلومتر در خاک سوریه تا چه اندازه غیرمنطقی است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#پ.ک.ک
#آمریکا