سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 23 فروردین 1398  ::  19:37   

کردها روسیه را به کارشکنی در مذاکره با دمشق متهم می کنند

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند روسیه عامل عدم پیشرفت مذاکره کردها با دولت مرکزی سوریه است

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه تاکنون دو بار به طور جدی خواستار مذاکره با دولت مرکزی سوریه شده اند اما ظاهرا هر دو بار پیشرفتی در مذاکره حاصل نشده است. کردهای سوریه قبل از هر چیز تمایل خود را برای مذاکره با دمشق از طریق روسیه که دوست مشترک دمشق و کردها محسوب می شود مطرح کرده اند.

اما مقامات کرد سوریه معتقدند که روسیه شرط دوستی را به جای نیاورده و علت به بن بست رسیدن و یا عدم مذاکره جدی کردها و دولت مرکزی اهمال کاری مسکو است.

بدران چیا کرد، از مقامات ارشد کرد سوریه به رویترز گفته است که مذاکره کردها و دولت مرکزی سوریه تاکنون به جایی نرسیده است زیرا به گفته وی، « روس ها که قرار بود برای برقراری مذاکره میان کردها و دمشق پیش قدم شوند این کار را نکردند بنابراین، مذاکره کردها با دمشق شروع نشد.»

وی افزود: روسیه هنوز ادعا می کند که روی پیش قدمی برای مذاکره کردها با دولت سوریه کار می کند اما تاکنون نتیجه ای نداشته است.

این مقام کرد سوریه درباره علت کارشکنی روسیه در برقراری مذاکره میان کردها و دولت مرکزی گفته است روسیه پس از بارها مذاکره میان رهبران این کشور با ترکیه، منافع خود را با منافع دولت ترکیه در سوریه هماهنگ کرده است. به همین دلیل، عدم ایفای نقش مثبت روسیه در این مورد باعث ایجاد بن بست در مسیر مذاکره کردها با دولت سوریه شده و مسئولیت این اقدام بر عهده روسیه است.

کردها و دمشق خواسته هایی از هم دارند که ظاهرا قبول آن برای هیچ کدام مقدور نیست؛ دمشق خواهان کنترل دوباره دولت بر مناطق تحت کنترل کردها به هر قیمتی است و کردها نیز خواستار به رسمیت شناخته شدن منطقه خودگردان کردی در شمال سوریه و عدم انحلال نیروهای سوریه دموکراتیک به رهبری کردها هستند.

کد خبرنگار:40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#روسیه
#دمشق