انتشار:  شنبه 24 فروردین 1398  ::  08:29   

در جلسه تعیین تکلیف اراضی روستای چم شیر ایلام چه گذشت؟

سرویس ایلام – پس از بالا آمدن آب پشت سد سیمره و در حالی که بیش از 80 درصد روستای چم شیر شهرستان سیروان زیر آب رفته است، پس از حضور وزیر نیرو در ایلام، جلسه‌ای در استانداری ایلام برای تعیین تکلیف اراضی این روستا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، نشست تعیین تکلیف وضعیت روستای چم شیر شهرستان سیروان با حضور مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، مجمع نمایندگان استان، جمعی از مردم روستای چم شیر و به ریاست قاسم سلیمانی دشتکی برگزار شد.

پس از آنکه نماینده حقوقی وزارت نیرو گفت آقای استاندار ما نماینده دولت هستیم و باید از دولت دفاع کنیم، سلیمانی دشتکی پاسخ داد: دولت جدا از مردم نیست و با این حرفها دولت را خراب نکنیم!

وی ادامه داد: من اگرچه ابلاغ خود را از دولت گرفته ام، اما خودم را نماینده مردم می دانم.

سلیمانی دشتکی با عنوان این مطلب که درست است من نماینده دولت در ایلام هستم اما در خصوص حقوق مردم، نماینده مردم هم هستم، اضافه کرد: شما هم با این گونه ادبیات توپ را در زمین دولت نیاندازید، دولت برای آسایش مردم تشکیل شده است، دولت نوکر مردم است و ما بعنوان نماینده دولت باید خود را خدمتگزار مردم دانیم.

استاندار ایلام افزود: فلسفه وجودی همه ما مردم است و اگر  همه به معنای واقعی خود را خدمتگزار مردم بدانیم همه مشکلات حل می شود.

در همین راستا سلام امینی نماینده ایلام در مجلس شورای گفت: همه ما سرپناهی داریم اما مردم چم شیر حتی جایی برای خواب هم ندارند و باید فکری عاجل به حال آنها کرد.

جلال میرزایی دیگر نماینده استان در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو باید نسبت به پرداخت خسارت و تملک باغات، زمین های کشاورزی و منازل مسکونی روستای چم شیر و چند روستای دیگری که مستقیم در معرض آب گرفتی هستند، اقدام کند.

کاظم زاده نماینده استان در مجلس شورای اسلامی گفت: بایست خسارات وارد شده بر مناطق پائین دست سد سیمره نیز مد نظر قرار گیرد.

ملکی جانشین دادستان مرکز استان ایلام گفت: اگر مشکل مردم چم شیر حل نشود به دادستان سیروان می گوییم که به موضوع ورود کند.

نماینده حقوقی وزارت نیرو گفت: همین که کارشناسی می کنیم و برای مالکین سند می زنیم این خود تضمین پرداخت پول به آنهاست.

رئیس دادگستری سیروان گفت: به صرف اینکه مبلغی را برای مردم در نظر بگیریم و به آنها پرداخت و زمین های آنان را تملک کنیم کافی نیست چرا که مردم دیگر شغل و کارشان را از دست داده اند.

در پایان مصوباتی اتخاذ شد که در اینجا خلاصه ای از آن آورده می شود:

اهالی روستای چم شیر توافق کردند یک نفر (که در این جلسه تعیین شد) را به عنوان نماینده و کارشناس مشخص کنند و نامه را به ریاست دادگستری شهرستان سیروان با امضای همه تحویل دهند.

وزارت نیر و آب نیرو و سد سیمره یک نفر را به عنوان نماینده و کارشناس معرفی کنند که تعیین شد.

کارشناس مرضی الطرفین را ریاست دادگستری شهرستان سیروان مشخص می کند.

این گروه کارشناسی سه نفره بعد از صدور  ابلاغ ظرف سه روز نظرات علمی را براساس قیمت های روز و مراجع ذیصلاح از جمله بانک مرکزی و مرکز آمار ایران بروز و تعیین نموده و متناسب با قیمت روز از هفته بعد پرداخت ها شروع شود.

پرداخت ها به ترتیب از باغات، مزارع و منازل انجام شود.

مکان فعلی روستای چم شیر باید تخلیه شود و کسی نباید در آن منطقه فعالیت کند.

فرماندار به عنوان نماینده دولت جانمایی برای مکان جدید روستا را در سریع ترین زمان ممکن با در نظر گرفتن امکان ارائه خدمات مشخص نماید.

مقرر شد دیگر مناطق پشت سد هم به همین رویه اقدام شود و بقیه مکانها شامل باغات و مزارع و دیگر مناطق هم با همین روش اقدام شود و برای تملک زمین های زراعی و باغی همین مبنا در نظر گرفته شود.

در ارتباط با ساخت و سازهای جدید و تعیین عرصه و اعیان نیز گروه کارشناسی سه نفره نظر دهند.

خسارات وارده به پایین دست سد سیمره در شهرستان بدره و دره شهر نیز اعم از زمین های کشاورزی، باغات، مسکن و ایستگاه های پمپاژ با توافق طرفین برآورد خسارت و ارزیابی صورت گیرد و توسط وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شود.